Práce si žádá vyšší odměny, zisky trpí

14:36 | E V | Diskuze

Český statistický úřad potvrdil, že domácí ekonomika ve třetím čtvrtletí přidala mezičtvrtletně 0,6 %. V meziročním srovnání to představuje zvýšení o 2,4 %. Ve struktuře došlo pouze ke kosmetickým změnám. Ve srovnání s druhým čtvrtletí se zvýšila zejména domácí poptávka. Soukromá spotřeba ve třetím čtvrtletí znovu zrychlila a investice si zachovávají svou velmi příznivou dynamiku. Silná byla i spotřeba vlády. Brzdou byl jednoznačně zahraniční obchod, jehož přebytek snížily silné dovozy. V porovnání s Polskem, Maďarskem a Slovenskem byl český hospodářský růst skromnější. Nicméně podíváme-li se na nepříznivou situaci, která vládla ve třetím čtvrtletí v Německu, hodnotíme výkon domácí ekonomiky jako relativně slušný.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Dnes statistici k těmto datům zveřejnili ještě sektorové účty. Ty ukazují, že při rozdělování příjmů nefinančních podniků se stále výrazně zvyšuje objem peněz, které jsou vyplaceny na mzdy a platy. To jde na úkor zaměstnavatelů, kterým se krátí zisky. Peněžní příjmy domácností se zvedly reálně mezičtvrtletně o 1,4 %. Hrubý disponibilní příjem domácností je po sezónním očištění podle našeho výpočtu o 7,1 % vyšší. Je vidět, že i přes slábnoucí ekonomický růst se na zaměstnancích šetřit nedá. Naopak v zájmu jejich udržení v zaměstnání je nutné jim zvyšovat mzdy. Na druhé straně hrubé provozní ziskové marže se ztenčily meziročně o 2,9 pb na 46,8 %. Dobrou zprávou je, že nefinanční podniky neřeší pokles ziskových marží snižováním investic. Míra investic zůstala ve třetím čtvrtletí stabilní na 9,1 %.

Dnešní data také ukázala jak se tvoří hrubý kapitál v jednotlivých sektorech. Výrazné zvýšení vidíme ve tvorbě zásob nefinančních korporací. To může souviset se situací v automobilovém průmyslu, kdy automobilky vyráběly zboží na sklad. Dynamiku fixních investic potom nahoru tlačil veřejný sektor, který výrazně zvýšil využití evropských fondů.

Domácí ekonomika podobně jako ta evropská v posledním čtvrtletí loňského roku podle nás mírně zrychlila. Rizikem zůstává výrazné zpomalení v Německu, které se podle všeho v české ekonomice tolik neprojevuje. Zahraniční poptávka by tak měla zůstat silná. Domácí poptávka by si pak měla zachovat svou velmi dobrou dynamiku. Za celý loňský rok očekáváme růst HDP o 2,8 %. V letošním roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 %. Růst by však měl být o něco vyrovnanější. Soukromou spotřebu doplní i kladný příspěvek zahraničního obchodu.

 

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obchodní válka vytváří i příležitosti

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Vystoupení bankéřů z ČNB naznačí únorový růst sazeb

Ilustrativní obrázek

Deficit a dluh vládních institucí - 3. čtvrtletí 2018

Ilustrativní obrázek

Tempo německého hospodářství se zpomalilo na 1,5 procenta

Ilustrativní obrázek

SRN: Tempo růstu HDP v Německu zpomalilo přesně dle očekávání, deficit VF na HDP se zvýšil na 1,7 %

Ilustrativní obrázek

Čínští představitelé představili další plány na podporu své ekonomikyČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy v úvodu obchodní seance připisují zisky

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dosáhla nového letošního maxima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.