Pozor na právní vady před prodejem nemovitosti

16:16 | E V | Diskuze

Chystáte se prodat nemovitost? Pozor ať vám právní vady nesníží její cenu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokud máte v plánu prodat nemovitost,a nejste si jistí všemi detaily o ní, je dobré si nejdříve zjistit několik věcí. O skrytých právních vadách nemají majitelé bytů a domů často ani ponětí. I u vaší nemovitosti vás mohou zaskočit nečekaná překvapení. Věcná břemena, exekuce, chybějící pozemky nebo kolaudace. Takové nenadálé informace můžete čekat při návštěvě katastru nemovitostí.  

Pokud se k podpisu smlouvy chystáte, vždy si jako prodávající ověřte s dostatečným předstihem možné vady u vaší nemovitosti. „Největším problémem je, když vady objeví až kupující. Zpravidla se tak stává těsně před podpisem nebo po podpisu smlouvy, při kontrole v katastru nemovitostí. Na odstraňování vad už potom nezbývá dost času. Scénáře jsou v těchto případech spíše černé. Zájemce může odstoupit od smlouvy, žádat po vás slevu nebo smluvní sankce,“ varuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.  

Proto je velmi důležité objevit skryté vady včas. K tomu vám postačí virtuální návštěva katastru. Svou nemovitost najdete, když zadáte obec, katastrální území a číslo popisné. U bytů ještě číslo bytové jednotky. Během pár minut zjistíte, jestli u nemovitosti nevázne věcné břemeno, předkupní právo, exekuce, zástavní právo a tak dále.  

Nezapomeňte si ověřit, jestli je váš byt opravdu zkolaudován jako bytová jednotka. Možná vás překvapí, že bydlíte už roky ne v bytě, ale v ateliéru nebo studiu. Prodejní cena je potom nižší než u bytů. 

Vyplatí se i pohled do katastrální mapy. Hlavně u rodinných domů zkontrolujte, jestli vše odpovídá realitě. Stává se celkem běžně, že plot vůbec nekopíruje hranice pozemku. Zahrada může přesahovat na pozemek souseda. Naopak vaše stavby někdy mohou stát na cizím pozemku, který bude třeba přikoupit. Jindy zase neodpovídá půdorys budovy. Většinou se tak děje, když v mapě nejsou zaznamenány rekonstrukce a přístavby. 

Posledním důležitým bodem je přístupová cesta. Vede přes obecní pozemky a komunikace? Pokud ne, bude potřeba zřídit služebnost, která zajistí přístup přes cizí pozemek. „Všechny tyto náležitosti a kontroly je možné přeskočit, pokud se rozhodnete zprostředkovat svůj prodej přes realitní kancelář. Ta má odborníky, kteří všechny vady odhalí a pomohou vám je včas vyřešit,“ dodává Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Podle nového zákona o realitním zprostředkování, který platí od letošního března, už by se nemělo stát, že na právní vady přijde až kupující. Výpis z katastru totiž musí dostat prodávající od realitní kanceláře ještě před podpisem smlouvy o zprostředkování.   

Zdroj:Martina Jiroušová, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Letošek může na realitním trhu znamenat rozvoj nájemního bydlení

Ilustrativní obrázek

Rok Refinansa: online platforma Skupiny MONETA refinancovala hypotéky za téměř 2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Realitní byznys přestává být konzervativní. Mění ho virtuální prohlídky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu a cenám nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Homestaging aneb Jak zvýšit cenu a atraktivitu nemovitosti

Ilustrativní obrázek

Rekordní konec roku – MONETA hlásí mimořádný zájem o hypotékyČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.