Povzbudivé údaje z trhu práce postrčily dolar

08:20 | fa ra | Diskuze

Kurz hlavního měnového páru v průběhu minulého týdne nevykazoval žádný výrazný trend. Změnu přinesl až konec týdne, kdy velmi dobrá data z americké ekonomiky pomohla dolaru k posílení skoro o procento. Nicméně v dalším průběhu americké seance dolar část svých zisků smazal. Dnes ráno otevírá evropské obchodování na hladině 1,11 USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

 

Uplynulý týden přinesl dvě zásadní události. První z nich bylo zasedání britské centrální banky. Ta podle očekávání snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Nad očekávání však bylo obnovení programu kvantitativního uvolňování. Bank of England přikoupí aktiva v objemu 60 mld. GBP z čehož až 10 mld. budou tvořit korporátní dluhopisy. Navíc prognóza Bank of England počítá ještě s nižšími sazbami ve výši 0,1 %. Libra na tyto kroky reagovala 1,6% poklesem. Druhou zásadní událostí byla oficiální zpráva z amerického trhu práce. Ekonomika na vzdálenějším břehu Atlantského oceánu v červenci vytvořila 255 tis. pracovních míst mimo zemědělský sektor. Nové pozice vznikaly podobně jako v červnu v sektorech napříč celou ekonomikou. Mzdy navíc rostly rychleji, než očekávali analytici. Celkově se tedy ukazuje, že americká ekonomika je rezistentní k vnějším událostem jako je například brexit.

Zajímavý bude i konec tohoto týdne, když přinese důležité statistiky jak ze Spojených států, tak z hlavních evropských zemí. Přinese totiž údaje o amerických maloobchodních tržbách. Ty zakončily druhé čtvrtletí velmi slušným růstem a i vstup do třetího čtvrtletí by měl být podle ekonomů SG velmi dobrý. Růst byl sice brzděný slabšími prodeji automobilů a levnějšími pohonnými hmotami, nicméně po očištění o tyto dvě položky si maloobchod podle odhadu SG připsal 0,4 % m/m. Prodeje zboží v kontrolní skupině, která odpovídá položkám soukromé spotřeby v rámci HDP, by měly růst dokonce o 0,5 % m/m.

V Evropě bude zveřejněn druhý odhad HDP za druhé čtvrtletí. Podle odhadu SG by nemělo dojít k žádné revizi. HDP ve druhém čtvrtletí rostl o 0,3 % q/q, když ho táhl zejména španělský růst, zatímco Francie a Itálie stagnovaly. Největší německá ekonomika, Německo, podle odhadu SG mezičtvrtletně rostla o necelé dvě desetiny procenta. Napovídají tomu alespoň horší čísla průmyslové výroby a maloobchodních tržeb, které statistici přinášeli v průběhu druhého čtvrtletí. Finální údaje budou zveřejněny také o cenovém vývoji ve Francii a v Německu, ale ani zde neočekáváme revize.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.