Pouhé čtyři technologické akcie mají obrovský vliv na vývoj indexu S&P 500

11:18 | Ne Ro | Diskuze

Čtveřice technologických gigantů – Facebook, Alphabet, Amazon a Microsoft – v rámci indexu S&P 500 výrazně převyšuje ostatní. A to je problém.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

V dnešní době změřit skutečnou valuaci na akciovém trhu v USA je složitější, než kdykoli předtím. Důvodem je prostá skutečnost, že vývoj pouhých čtyř velkých technologických společností může výrazně ovlivnit širší akciový index S&P 500.

Průměrný poměr P/E těchto čtyř společností, založený na ziscích za uplynulých 12 měsíců, činí 101,7, zatímco tento poměr u indexu S&P 500 je 25,6. Pokud se zaměříme na předpokládané zisky příštích 12 měsíců, tak v případě zmiňované čtveřice průměr poměru P/E je 57,2, zatímco poměr u indexu S&P 500 je 17,6.

Poněvadž tržní kapitalizace zmiňovaných čtyř technologických firem dominuje tržní kapitalizací váženému indexu S&P 500, představuje daleko vyšší poměr P/E u zmiňované čtveřice (oproti indexu S&P 500 jakožto celku) vážný problém. Snižuje totiž naprosto jeho vypovídací hodnotu. A uvážíme-li, že bychom z indexu v rámci úvah odstranili zmiňovanou čtveřici akcií, tak by poměr P/E u indexu S&P 500 klesl o téměř 10 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.