Postele z té inovativní země vedle Německa si zahrály nejen v Bondovce. Linet sází na kvalitu i akvizice

04.05.2017 05:55 | Ivo Horváth | Diskuze

Hovořili jsme s Tomášem Kolářem - výkonným ředitelem společnosti Linet, která je celosvětově známá díky výrobě nemocničních lůžek.

Foto: Tomáš Kolář

Vaše nemocniční lužka se objevují i v americkém televizním seriálu Dům z karet, jak silní jste na trhu v USA? Jaký je poměr vůči exportu do zbytku světa vs. k prodejům v ČR? 

USA je náš nejsilnější ale také zdaleka nejnáročnější trh. Celkem zde děláme 20% z našeho obratu. V ČR zůstává pouze okolo čtyř procent naší produkce.

Jak vůbec přišlo na to, že jste se dostali do seriálu? Pomohlo vám to v prodeji?

Naše lůžka hrála již v první sérii. Až v poslední sérii však na našem lůžku ležel prezident a jednalo se o významný vstup. Ohlas byl ohromný, protože seriál běží po celém světe, volali mi lidé až z Čile, Izraele nebo Austrálie.
 

Kde vám umístění vašeho výrobku udělalo největší radost? Může něco vůbec překonat onen výskyt v televizním seriálu, který viděly miliony lidí po celém světě?

House of Cards je asi nejúspěšnější angažmá našich lůžek. Jinak naše produkty můžete naleznout dnes již v desítkách filmových děl v zahraničí, ale i doma. Naposledy naše lůžko hrálo i s agentem 007, hraje pravidelně i ve sledované nekončící Růžové zahradě...
 

Díky aktivitám i v zahraničí máte porovnání s tím, jak se podniká u nás a v jiných státech – co byste na tuto adresu řekl? V čem je to podnikání jiné? Vidíte něco pozitivnějšího na podnikání u nás než třeba v USA?

Rozdíly jsou zásadní. U nás je přece jen vidět, že se pohybujeme na omezeném domácím trhu deseti miliónů lidí s určitou kupní silou, v USA se jedná o 300 milionů lidí s násobnou kupní silou. Pokud to stáhnu k našim produktům: v ČR se vše kupuje hlavně s ohledem na cenu a často bývá jedno, že se nakupují i nekvalitní produkty. Hlavně, že to je to nejlevnější… V USA za lůžko neváhají zaplatit 25 000 USD, kvalita a péče tam mají jednoznačnou prioritu.
 

Myslíte si, že značka Made in Czech Republic má ve světě dobré jméno a lepší, než třeba Made in Czechoslovakia? Nebo je dnes více lukrativní označení Made in EU?

V rámci Evropy bylo velmi složité se prosadit s labelem Made in Czech(oslovakia). Nejedná se přece jen o neprestižnější adresu pro výrobu zdravotnické techniky a trvalo dlouho, než se nám to podařilo zlomit. Naopak ve vzdálenějším zahraničí je Česko vnímáno pozitivně, něco ve smyslu - inovativní země uprostřed Evropy, hned vedle Německa. Jinak ale samozřejmě jsou podstatně nosnější adresy jako Německo, Švýcarsko nebo USA, hlavně ve sféře zdravotnické techniky.
 

Vraťme se ještě na chvíli do Ameriky. V USA je daleko běžnější, že pokud je firma úspěšná, vstoupí na burzu. Proč si myslíte, že u nás toto zase není tak běžné? Zvažovali jste někdy vstup na burzu?

Vstup na burzu je jen jedna forma, jakým způsobem získat prostředky na další rozvoj. Existuje mnoho jiných forem a jedná se spíše o rozhodnutí poplatné konkrétní situaci nebo záměru.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Akcie Monety na 75Kč jsou spíše k nákupu než k prodeji. Dividendová politika Monety je nastavena více než atraktivně

Šéf komise, co se zabývá Babišem a Přibilem: Svoboda médií už tu zase pokulhává. Svými vstupy dokonce možná narušují svobodnou politickou soutěž

Devadesát procent zákonů jde proti občanovi. Andrej Babiš obhospodařuje 120 tis. hektarů a devastuje půdu…

Mr. Doporučitel: Využíváme fenoménu osobního doporučení, lidé doporučují lidem přes Dinoprofit.com

Hacker a kryptoanarchista: Na kryptoměny nedosáhne ani exekuce a peníze jsou díky nim ve větším bezpečí, než v bance, která může zkrachovat

Jakub Skryja z Verdi Capital: Kvůli levným penězům se dnes investuje do čehokoli a všichni nemohou uspětČti více

GE a ABB obnovily rozhovory o prodeji divize průmyslových řešení

Reuters: Audi zamíchá se složením vedení společnosti

Ilustrační foto

Aktivistka vybírá miliardu dolarů na nákup akcií Twitteru, chce pak zablokovat účet Donaldu Trumpovi

Americké akcie dnes oslabily. Trhy znejistěly po výrocích Donalda Trumpa

Elon Musk zveřejnil první fotografii skutečného skafandru SpaceX

Chytrý reproduktor Google Home už umí nakupovat v obchodech Wal-Mart

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.