Poslední projev J. Yellen před červnovým zasedáním

08:30 | fa ra | Diskuze

Dolar po nemastném neslaném vývoji v průběhu týdne nakonec proti euru o 1,5 % oslabil. Zpět ke slabším hodnotám ho poslalo zveřejnění americké tvorby pracovních míst za květen, které ukázalo pouhopouhých 38 tis. nových pracovních míst, když trh čekal 160 tis. Pak už pouze slabou útěchou byl pokles míry nezaměstnanosti o 0,3 pb na 4,7 % a nárůst míry participace.

Foto: Web4Trader

V souvislosti s tímto překvapením bude velmi zajímavý dnešní projev prezidentky Fedu J. Yellen, který bude posledním vystoupením amerického centrálního bankéře před dvou týdenní mediální karanténou před zasedáním Fedu. Vzhledem k dosavadní rétorice Fedu o tom, že podrobně sleduje zveřejňovaná data, by tak tento údaj mohl být hřebíčkem do rakve červnovému zvýšení, jak o tom dříve mluvili jednotliví členové FOMC dříve.

V Evropě se tento týden nečeká takto důležitý projev, za to zde budou publikována zásadní data dokumentující vývoj její ekonomiky. Jedním z nich bude zveřejnění struktury růstu HDP za eurozónu. Mezičtvrtletní růst o 0,5 % by měl být potvrzen. Ve struktuře by pak měla být potvrzena silná role soukromé spotřeby a investic (příspěvek každé složky 0,2 pb). Pozitivní vývoj by měla zaznamenat německá průmyslová produkce. Ta totiž podle odhadů ekonomů SG v dubnu přidala 0,8 % m/m a korigovala tak březnových -1,3 %. Očekávají také, že obchodní bilance Německa v dubnu skončila v přebytku EUR 22 mld., když exporty kvůli globálním problémům poklesly o 0,9 % m/m a importy naopak díky silné domácí poptávce vzrostly o 1,4 %. Finální čísla inflace v Německu by pak měla přinést potvrzení květnové meziroční stagnace. Jádrová inflace zvýšila svoje meziroční tempo růstu na 1,2 %. Klesají tak hlavně složky energií a ceny potravin.

Vývoj dolaru proti euru zůstane tento týden na nově ustavených úrovních z konce minulého týdne leda, že by dnes prezidentka Fedu J. Yellen během svého vystoupení prohlásila, že tyto čísla pro ní zase až tak moc neznamenají.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.