Poskytovatelům služeb rostou tržby nepřetržitě od začátku roku 2015

10:39 | Redakce W4T | Diskuze

Poskytovatelům služeb rostou tržby nepřetržitě od začátku roku 2015, letos v prvním čtvrtletí stouply meziročně o 2,3 procenta.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Nejvíce rostly v prvních třech měsících tržby za informační a komunikační činnosti, a to o 4,9 procenta, naopak klesly v činnostech v oblasti nemovitostí. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). S očištěním o kalendářní vlivy se tržby v 1. čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,4 procenta, ve srovnání s předchozím kvartálem činil růst 2,2 procenta.

V informačních a komunikačních činnostech vzrostly meziročně především tržby informačním činnostem (o 7,1 procenta), telekomunikačním činnostem (o 5,5 procenta) a činnostem v oblasti informačních technologií (o pět procent), kde je zahrnuto například programování, správa počítačového vybavení a poradenství v oblasti informačních technologií. Vydavatelským činnostem se tržby zvýšily o 4,4 procenta a tvorbě programů a vysílání o 3,2 procenta. Ve filmovém a hudebním průmyslu tržby naopak klesly.

V dopravě a skladování se tržby zvýšily o 3,6 procenta. Nejvíce vzrostly tržby ve skladování a ve vedlejších činnostech v dopravě, a to o 6,8 procenta. Růst tržeb zaznamenaly také vodní doprava, poštovní a kurýrní činnosti a objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava. Naopak v letecké dopravě se tržby snížily o 7,1 procenta.

V ubytování, stravování a pohostinství se tržby zvýšily o 1,7 procenta, přičemž v ubytování vzrostly o 2,6 procenta a ve stravování a pohostinství o 1,4 procenta.

V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o 0,8 procenta. V této sekci rostly tržby především ostatním profesním, vědeckým a technickým činnostem, kam se řadí například překladatelské či fotografické služby, ale také zprostředkovatelské činnosti nebo činnosti stavebního dozoru. Navýšení tržeb dosáhlo také objemově nejvýznamnější odvětví architektonických a inženýrských a také odvětví právních a účetnických činností. Tržby se naopak meziročně snížily reklamním agenturám a průzkumu trhu a také činnostem vedení podniků a poradenství v oblasti řízení.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby vzrostly o 0,7 procenta. Nejvýrazněji, o 6,1 procenta, rostly tržby u cestovních agentur, které se po propadu v minulém čtvrtletí opět vrátily k meziročnímu růstu. Vyšších tržeb dosáhly také pronájem a operativní leasing a administrativní a kancelářské činnosti. V ostatních odvětvích této sekce již tržby meziročně klesaly, nejvýrazněji pak agenturám práce, které tak navázaly na pokles z posledního čtvrtletí loňského roku.

V činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně klesly o 1,5 procenta. "Pokles zapříčinilo především snížení tržeb v objemově významnějším pronájmu nemovitostí o 2,1 procenta," uvedli statistici. V realitních kancelářích tržby naopak vzrostly o 0,9 procenta.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

PEMA spolupracuje na testování dopravní techniky poháněné zkapalněným zemním plynem

Ilustrativní obrázek

Hyundai odhaluje osobní elektrickou koloběžku s dojezdem 20 km

Ilustrativní obrázek

Čeští řidiči často při výběru ojetého auta podceňují testovací jízdu

Ilustrativní obrázek

Ryanair se chystá propustit část svého personálu

Ilustrativní obrázek

Boeing odepíše téměř 5 miliard dolarů na odškodnění leteckých společností

Ilustrativní obrázek

Už jen jediná ojetina z deseti nemá klimatizaciČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.