Posilování AUD ztrácí sílu

13:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Australský dolar od začátku roku proti většině měn G10 posiloval, protože ceny komodit se zlepšily a australská ekonomika se celkem dobře přizpůsobila vyhlídce na slabší poptávku z Číny. AUD posílil nejvíc proti britské libře (více než 10%), ale důvodem jsou především trvající obavy z brexitu, které britskou měnu zatěžují.

Foto: Martin Howard

Důležitější ovšem je, že AUD získal téměř 7% proti americkému dolaru vzhledem ke kombinaci dopadu poklesu očekávání amerického zvyšování sazeb a vzestupu cen komodit - ceny železné rudy stouply v roce 2016 zhruba o 50%.

Australský dolar podpořily během prvního čtvrtletí, především v březnu, také povzbudivé signály ekonomiky. Míra nezaměstnanosti spadla na nejnižší úroveň od října 2013 z 5,8% v únoru na 5,7% v březnu. Měřítko obchodních podmínek NAB stouplo z únorových 8 na 12. Index spotřebitelských cen poskočil meziměsíčně z 1,5% v únoru na 1,7% a dosáhl cílového pásma RBA 2% až 3%. A nakonec PPI vzrostl z 1,7% na 1,9%.

Přes tyto dobré zprávy zůstáváme ohledně dalšího australského posilování opatrní, protože růst cen komodit ztrácí sílu a čínská ekonomika si stále zvyká na pokles. Přes výrazné zlepšení míry nezaměstnanosti nejsou podrobnosti v posledních výsledcích pracovního trhu tak povzbudivé. Ke zlepšení míry nezaměstnanosti přispěl hlavně růst v oblasti nových částečných pracovních úvazků (+24,9 tisíc proti -14,7 tisíc v únoru), zatímco práce na plný úvazek v březnu oslabila (-8,8 tisíc proti +13,9 tisícům v únoru).

Při pohledu na celkovou situaci považujeme za předčasné tvrdit, že australská ekonomika je z nejhoršího venku, protože stále vysílá smíšené signály. To znamená, že ekonomika musí nejdřív potvrdit stabilizaci, a pak může následovat zlepšení.

Co se týče FX trhu, AUD/USD nedokázal prolomit oblast rezistence 0.7700-20 a je pravděpodobnější, že vstoupí do korekce. Při pohledu na technickou formaci denní indikátor RSI pokračuje v pohybu dolů, zatímco AUD/USD se tlačí výš, zvýrazňuje medvědí divergenci a naznačuje blížící se korekci AUD/USD. Z výše uvedených důvodů - slábnoucí růst cen komodit, vystavení čínské ekonomice a potenciální obnova očekávání zvýšení sazeb v USA - analytici Swissquote předpokládají, že u AUD/USD je riziko poklesu s dalším cílem na 0.74 dolaru.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.