Pořizujete klimatizaci? Podle čeho a jakou vybrat?

16:16 | E V | Diskuze

Se zvyšujícím se počtem tropických dní v průběhu letních měsíců se zvyšuje také zájem o chlazení domácností, ale také kanceláří i dalších místností, kde lidé tráví větší část dne.

Ilustrativní obrázek
Foto: Energie ČS

Podle statistik se poptávka po klimatizacích zvedá zhruba posledních pět let, kdy je teplotní nárůst v letních měsících znatelně vyšší, než tomu bylo v předchozích letech. Jakou klimatizaci pořídit a podle čeho vybírat?

Energetická náročnost vs cena

Kromě pořizovací ceny by měla být rozhodujícím faktorem i energetická náročnost klimatizace. Protože každá klimatizační jednotka, ať už mobilní nebo nástěnná, vyžaduje notnou dávku energetické energie. „Dnešní klimatizace jsou již o řád dál, než tomu bývalo dříve, a kromě nižší hlučnosti nabízejí také nižší spotřebu energií. Nové technologie dokáží snížit energetickou náročnost až o 40 %, jedná se o klimatizace do bytu s označením energetické třídy A+++. Při výběru klimatizace je proto obecně dobré porovnat nejen pořizovací náklady na samotnou jednotku, ale také její reálnou spotřebu. Často se totiž levnější klimatizační jednotky prodraží během samotného provozu, a naopak počáteční vyšší investice tak může být úsporou energií do budoucna,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Výběr klimatizačních jednotek je poměrně široký, a proto je v první řadě dobré rozhodnout, zda budeme investovat do nástěnné nebo mobilní jednotky.

Mobilní klimatizace

Pořízení přenosné klimatizace je o poznání snazší i rychlejší a zvládnete ji instalovat doma sami, na rozdíl od nástěnných jednotek. Je pouze nutné zajistit vývod hadice ven z okna, aby teplý vzduch z ní odcházel ven z místnosti. Navíc je často na kolečkách, takže ji můžete volně přesouvat mezi místnostmi, a často tak postačí do bytu jedna. A v případě, že bydlíte v nájmu, můžete si tuto klimatizační jednotku snadno odnést s sebou.

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace má pak výrazně vyšší pořizovací náklady, ale následně komfortnější obslužnost, nižší provozní náklady a je také o poznání tišší oproti mobilní klimatizaci. Je však nutné počítat s její instalací, která vyžaduje odbornou montáž i stavební zásahy. Potřeba je také zvážit, kolik jednotek v domácnosti využijete, zda pouze jednu s jedním vývodem nebo více jednotek v každé místnosti. Pro instalaci je nutné vytvořit vývod skrze zeď, a po nainstalování už s ní nelze hýbat, její přesunutí vyžaduje opět práci řemeslníka a odborné odpojení a zapojení, které s sebou nese také další náklady s provozními kapalinami a natlakováním.

„Výhodou pevných nástěnných klimatizačních jednotek je také jejich variabilita provozu, lze je většinou využít jak na chlazení vzduchu v létě, tak na jeho ohřev v zimě. Zároveň lze sofistikovanější systémy napojit také na chytrou domácnost. Lze je tak ovládat na dálku, nejen skrze dálkové ovládání v místnosti, ale také například přes aplikaci z mobilního telefonu. Takže si byt nebo dům můžete v létě libovolně vychladit před příjezdem domů, aniž by běžela klimatizace naprázdno zbytečně celý den, kdy jste v práci, nebo víkend, kdy odjíždíte mimo domov,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.


Prodloužená záruka

„Náklady na pořízení klimatizace nejsou zanedbatelné. Podobně jako je tomu u dalších dražších domácích spotřebičů, praček, ledniček a dalších, se vyplatí pojistit si, aby sloužila co nejdéle. Vhodné je zauvažovat o pojištění prodloužené záruky, která prodlužuje záruku nad rámec zákonem daného období, a odpadají tak starosti v případě, že jednotka přestane fungovat,“ doporučuje Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.

Zdroj:Šárka Lachoutová, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedy

Ilustrativní obrázek

První český dům z 3D tiskárny je na světě

Ilustrativní obrázek

Trendem ekologického bydlení je soběstačnost i ohleduplnost k životnímu prostředí

Ilustrativní obrázek

Vzorem měst budoucnosti je futuristický Masdar City

Ilustrativní obrázek

Stále máte doma kotel na tuhá paliva? Od roku 2022 si v něm už nezatopíte

Ilustrativní obrázek

Zpráva o tuzemském trhu s chytrým bydlenímČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji zlata

Ilustrativní obrázek

Vývoj hodnoty drahých kovů

Ilustrativní obrázek

OPEC+ se podle očekávaní dohodl na prodloužení snížené těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.