Pomohly rekordní ceny emisních povolenek akciím ČEZ na nová 2letá maxima?

22:01 | Ka Ří | Diskuze

Akcie ČEZ v úterý na pražské burze uzavřely na nových 28 měsíčních maximech 522,50 korun. Podporou se nejspíše stal vývoj jak cen elektřiny, tak emisních povolenek. Ty nově překonaly svá předchozí střednědobá maxima z listopadu 2015.

Ilustrativní obrázek
Foto: Mark Goebel

Dle dat skupiny European Energy Exchange (EEX) cena emisních povolenek v úterý v aukci na primárním trhu vzrostla již na 8,88 EUR/t. Spotová cena se vyšplhala ještě o deset euro centů výše. Dále se tak naplnily dřívější predikce očekávaného růstu povolenek v návaznosti na loňské politické rozhodnutí o jejich stahování, resp. redukci.

Během jen 8 měsíců cena emisních povolenek vzrostla již o více než 100 procent, resp. loňská minima se pohybovala loni v květnu u hranice 4,40 EUR. V září 2016 se cena povolenek propadla dokonce pod hladinu 4 EUR.

Vývoj cen emisních povolenek od roku 2013

Graf vývoje cen emisních povolenek EUA 

Zdroj: European Power Exchange

Ceny elektřiny

Zatímco konec roku 2017 přinesl vygradování loňského výrazného růstu cen elektřiny, lednový vývoj cen zatím pro výrobce takový optimismus nepřináší. Ceny ročních kontraktů se od prosincových maxim snížily i o více než 5 procent. Poslední dny však, nejspíše i v návaznosti na zmiňovaný růst cen emisních povolenek, přinesly nádech.

Cena elektřiny v ČR se tradičně vyvíjí v návaznosti na ceny v sousedním Německu. Kontrakt pro rok 2019 je u nás dražší o zhruba euro. Na Power Exchange Central Europe aktuálně činí 36,42 EUR/MWh.

Vývoj ceny elektřiny v ČR pro rok 2019 za poslední rok

Graf vývoje cen elektřiny pro rok 2019 

Zdroj: Power Exchange Central Europe

Spotová elektřina

Ceny spotové elektřiny pokračují ve svém podstatně volatilnějším vývoji. Důvodem je vliv výroby z obnovitelných zdrojů, resp. tedy i vývoj počasí. V samotném úvodu roku jsme mohli vidět opět i negativní ceny. Pro Nový rok se v Německu základní kontrakt propadl na -25,30 EUR/MWh. O deset dní později se cena naopak vyšplhala až k hranici 48 EUR/MWh. Následné větrné počasí z poloviny minulého týdne, a tedy nadprůměrná výroba z „větrníků“, cenu stlačilo o více než 20 EUR níže.

Vývoj spotové ceny elektřiny v Německu za posledních 6 měsíců

Graf vývoje cen spotové elektřiny 

Zdroj: European Power Exchange – Phelix

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.