Polský zlotý zůstává pod výprodejním tlakem

07.07.2016 08:15 | Redakce W4T | Diskuze

Polský zlotý byl na úvod týdne jedinou středoevropskou měnou, která ztrácela, když během pondělní seance odepsala zhruba čtyři desetiny procenta. A v oslabujícím trendu zlotý pokračoval po celou první polovinu týdne. Zlotý zůstává pod tlakem jako měna nejvíce citlivá na události kolem brexitu, z domova pak nepomáhají oznamované změny v polském penzijním systému.

Naopak maďarský forint si v pondělí oproti pátečnímu závěru nepatrně polepšil. Další dva dny žádný zásadnější pohyb nepřinesly. Tendenci ke zhodnocení měla na úvod týdne i česká měna. Ve výsledku ale zůstal její kurz nakonec beze změny v blízkosti 27,10 CZK/EUR. Další dva sváteční dny byly ve znamení snížené likvidity na trhu, když ji zajištovali pouze londýnští obchodníci. Výsledkem byla zvýšená volatilita. Ta vedla k posilování české měny až k úrovni kurzového závazku, když byla včera ráno atakována hladina 27,02 CZK/EUR. Během dne kurz vystřelil až téměř ke 27,10 CZK/EUR, aby se následně uzavíral v blízkosti 27,05 CZK/EUR.

Z domova jsme se v pondělí dočkali spíše příznivějších makroekonomických zpráv. ČSÚ oznámil, že státní dluh v poměru k HDP se během prvního čtvrtletí zvýšil pouze o desetinu procentního bodu na 40,4 %. Ministerstvo zvyšovalo dluh zejména kvůli tomu, že využívalo extrémně nízkých, v mnoha případech dokonce záporných úrokových sazeb. Toto předfinancování spolu se splatností větších tranší ke konci roku povede k tomu, že výsledek za celý letošní rok bude mnohem lepší – očekáváme snížení relativního zadlužení na 40,1 %.

Zatímco v pondělí byly trhy málo likvidní kvůli svátku v USA, další dva dny likviditu na korunovém trhu negativně ovlivnily české státní svátky. Čeští obchodníci se ke strojům vrátí dnes, kdy bude zároveň publikován výsledek květnového zahraničního obchodu. Očekáváme, že bilance bude opět aktivní, a to ve výši 14,8 mld. CZK po dubnových 23,6 mld. CZK. Za tímto meziměsíčním zhoršením by měl stát deficit komoditní bilance, protože zdražila ropa a protože kvůli silné domácí poptávce narůstají dovozy spotřebních statků. Svou roli sehraje i vyšší počet pracovních dnů. Nicméně i přes předpokládaný pokles kladného salda by měl zahraniční obchod za celý rok 2016 vykázat historicky nejlepší výsledek. Květnová čísla českého zahraničního obchodu tak důvodem pro oslabení koruny nebudou.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.