Polský průmysl zpomalí kvůli kalendářním efektům

18.08.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Dnešek bude v regionu patřit polským ekonomickým údajům. Červencová statistika průmyslové produkce i maloobchodních tržeb bude ovlivněna nižším počtem pracovních dní.

Foto: Public Domain

Zpomalení obou statistik proto bude mít na trh zřejmě jen malý vliv. Důležitější je dopad včera zveřejněného zápisu ze zasedání Fedu. Odklad zvyšování sazeb ve Spojených státech nahrává investicím do rizikovějších aktiv, jako jsou forint i zlotý. Tyto dvě měny už tak během rána mírně posilují oproti včerejším závěrečným hodnotám.

V domácí ekonomice nebudou zveřejněny žádné zásadní zprávy. Očekáváme setrvání koruny těsně nad hodnotou kurzového závazku.Koruna beze změn, výnosy krátkodobých dluhopisů na letošním minimuKoruna včera proti euru setrvala při absenci jakýchkoliv zpráv těsně nad hranicí 27,02 CZK/EUR. Forint vůči společné evropské měně oslabil o třetinu procenta a zlotý dokonce o půl procenta. Obě měny zřejmě se zpožděním reagovaly na slova viceprezidenta Fedu Williama Dudleyho, že Fed může utahovat měnové podmínky více, než trh v současnosti očekává. Polské měně neprospěly ani údaje z trhu práce, kde především dynamika mezd zaostala za očekáváním.

Výnosy českých krátkodobých dluhopisů se včera propadly na nejnižší úroveň od začátku roku, když dvouletý výnos dosáhl -0,24 %. Za tím podle nás stojí především intervenční aktivita ČNB. Inflace i reálná ekonomika v poslední době příjemně překvapily, což mohlo vést k nárůstu spekulací na dřívější ukončení kurzového závazku. Intervence v podobě skupování eur vedou k nedostatku společné evropské měny v českém finančním systému, což vede k nárůstu prémie pro investory, kteří eura na český trh poskytnou. Tito investoři pak mohou kupovat české (krátkodobé) dluhopisy i s poměrně výrazně záporným výnosem, který více než vykompenzuje ona prémie. K tomuto trendu mohlo přispět i oznámení kalendáře dluhopisových aukcí na záři, který je poloprázdný. To nasvědčuje tomu, že státní rozpočet skončí ještě v menším deficitu, než námi odhadovaných 35 miliard korun (oproti 70 miliardám plánovaným). Nelze dokonce vyloučit ani vyrovnané hospodaření ke konci roku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.