Polsko snížení ratingu zřejmě nemine

08:20 | fa ra | Diskuze

Ani včera kurz koruny valných změn nedoznal. Po celý den se držel těsně u kurzového závazku na úrovni 27,02 CZK/EUR. Ostatní regionální měny si během čtvrtečního obchodování nepatrně polepšily. Maďarský forint si připsal 0,1 %, když posílil na 315,4 HUF/EUR, polský zlotý pak 0,3 % (na 4,41 PLN/EUR).

Foto: Public Domain

Dnes nás v regionu čeká řada významných událostí. Kromě zveřejnění polského, maďarského a slovenského HDP za Q1 16 se Polsko pravděpodobně dočká snížení svého ratingu. Ten se podle agentury Moody’s v současné době nachází na úrovni A2 se stabilním výhledem. Agentura již dříve varovala, že v důsledku obav ze zhoršení situace veřejných financí k tomuto kroku může přistoupit. Ekonomové SG s 50% pravděpodobností předpokládají, že rating bude snížen o jeden stupeň na A3. Za méně pravděpodobnou (30 %) považují variantu, že dojde pouze ke zhoršení výhledu na negativní, přičemž variantě, že by Moody’s ponechala rating zcela beze změny, dávají pouze 20% šanci. Investoři počítají spíše s variantou, že rating bude o jeden investiční stupeň snížen. Pokud by tedy došlo pouze ke změně ve výhledu, byla by to pro polský zlotý dobrá zpráva a mohl by se posunout na silnější úrovně.

Pokud jde o vývoj HDP, vedla si polská ekonomika podle ekonomů SG v Q1 16 dobře. Na své konto si podle nich připsala 1,0 % q/q a 3,7 % y/y. Maďarská ekonomika podle konsenzu trhu své tempo poněkud zpomalí, když HDP v Q1 16 by měl dosáhnout 0,4 % q/q a 2,4 % y/y. V České republice bude dnes zveřejněn vývoj běžného účtu platební bilance za březen. Ten by po rekordním únorovém přebytku ve výši 44 mld. CZK měl vykázat kladné saldo na úrovni necelých 18 mld. CZK.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.