Polská jádrová inflace potvrdí přetrvávající deflační tlaky, Maďarsko je z deflace venku

08:25 | fa ra | Diskuze

Dnešní ekonomický kalendář nepřinese pro středoevropské finanční trhy žádné zásadnější impulsy.

Foto: Narodowy Bank Polski

Na posledním jednání maďarské centrální banky se nic zásadního nepřihodilo. Zářijová jádrová inflace z Polska potvrdí přetrvávající deflační prostředí v tamní ekonomice. Tuto zprávu již ale doručila včerejší inflační čísla.

Zářijová inflační data z Maďarska potvrdila očekávání – po čtyřech měsících meziročního poklesu spotřebitelských cen v řadě bylo září ve znamení celkem výrazné akcelerace. Zářijový meziroční růst o 0,6 % znamená celkem bezpečné odpoutání se od deflační úrovně. Navíc očekáváme, že nahoru půjde inflace i v dalších měsících. Již v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku by se inflace měla bezpečně přehoupnout přes jednoprocentní úroveň.

To v případě Polska si na opuštění deflačního pásma ještě musíme počkat. Nebude to však trvat dlouho. Kladná čísla bychom měli vidět ještě před koncem letošního roku. Nicméně rostoucí trajektorie bude i v roce 2017 poměrně nevýrazná. Překonání jednoprocentní inflační úrovně očekáváme až zhruba za rok.

Vývoj na tuzemském devizovém trhu zůstává nezajímavý, kurz koruny k euru přetrvává přilepený k úrovni kurzového závazku. Zlotý i forint včera ale měly tendenci spíše ztrácet. Spíše než s lokálními událostmi to souviselo s globálním posilováním amerického dolaru ve světle očekávaných vyšších dolarových sazeb.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.