Polská inflace zůstane hluboko v záporu

08:17 | fa ra | Diskuze

V České republice dnes žádná data zveřejněna nebudou. Kurz koruny se tak od hladiny technického kurzového závazku (27,02 CZK/EUR) zřejmě neodpoutá. V Polsku bude publikován předběžný odhad inflace za srpen.

Foto: Public Domain

Ta by měla stagnovat na červencových -0,9 % y/y, zatímco ve srovnání s minulým měsícem spotřebitelské ceny o 0,3 % poklesly. Hlavním důvodem by měly být sezónně nižší ceny potravin a nižší ceny pohonných hmot. Polský zlotý se stále drží na vyšších úrovních, kam ho minulý týden poslal návrh státního rozpočtu na rok 2017. Prostor pro posílení bude v nejbližších dnech pravděpodobně limitován obavami ze snížení ratingu agenturou Moody’s, která by případnou revizi oznámila 9. září. V Maďarsku budou zveřejněny červencové ceny průmyslových výrobců, které se stejně jako v České republice nacházejí hluboko v záporném teritoriu.

Kurz koruny vůči euru zůstal v úterý ve srovnání s přechozím obchodním dnem beze změny na úrovni 27,02 CZK/EUR. Podobně se vedlo i polskému zlotému, který se držel kolem hladiny 3,34 PLN/EUR. V závěru dne však oslabil o 0,4 % na 4,36 PLN/EUR. Maďarský forint ztrácel i navzdory dalšímu vylepšení situace na trhu práce (pokles nezaměstnanosti na 5 %). Za celý den si odepsal 0,4 %, když oslabil na 309,8 HUF/EUR.

V Polsku byl včera zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q2 16. Růst byl potvrzen na úrovni 3,1 % y/y and 0,9 % q/q. Pokud jde o strukturu HDP, slušně rostla spotřeba domácností (3,3 % y/y), naopak investice propadly ještě více než v prvním čtvrtletí (-4,9 % y/y). Lépe si naopak vedly čisté exporty. Za celý letošní rok by si polská ekonomika měla polepšit o 3,1 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.