Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

08.06.2016 08:21 | fa ra | Diskuze

I během úterního obchodování se kurz koruny vůči euru držel těsně nad hranicí kurzového závazku. K dobré náladě kurzu přispěla i domácí data. Zahraniční obchod dosáhl vysokého přebytku 23,6 mld. CZK, což je vůbec nejlepší dubnový výsledek v historii. Špatně se nevedlo ani průmyslové produkci, která v dubnu přidala 4,2 % y/y.

Foto: Public Domain

Za dobrými výsledky stál především automobilový průmysl, který je hnán nárůstem nových zakázek ze zahraničí. To že se kurz koruny poslední týdny zarputile držel u kurzového závazku, se promítlo i v objemu dubnových devizových intervencí. Zatímco v březnu centrální banka na trhu zasahovat vůbec nemusela, v dubnu jí silná koruna donutila skoupit necelých 400 mil. EUR (10,5 mld. CZK). I tak se však nejedná o objem, který by centrální bance musel dělat vrásky. Zavedení záporných úrokových sazeb tak v současné době není na pořadu dne.

Polský zlotý si včera nepatrně polepšil, když posílil o 0,2 % na 4,35 PLN/EUR. Maďarský forint si připsal 0,1 % na 310,7 HUF/EUR.

V Polsku dnes končí dvoudenní zasedání polské centrální banky (NBP). Ta na něm s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Červnové zasedaní bude zároveň posledním zasedáním, které povede současný guvernér Marek Belka. Toho v čele NBP vystřídá od poloviny června profesor Adam Glapinski. I tak ale podle ekonomů SG zůstanou polské úrokové sazby v letošním roce beze změny. S novým guvernérem však může přijít na řadu diskuze o nástrojích, které by podpořily domácí investiční aktivitu, která v Q1 16 výrazně propadla. Mohlo by se jednat o úvěry s nulovým úročením, které by NBP poskytovala malým a středním podnikům, snížení povinné minimální míry rezerv, na přetřes může přijít i nastavení inflačního cíle (v současné době 2,5 % +/-1%).

Na domácí půdě nás čeká pouze český podíl nezaměstnaných. Ten by díky sezónním faktorům měl v květnu poklesnout na 5,4 %. Kurz koruny se tak zřejmě ani dnes od kurzového závazku neodlepí. V Maďarsku bude kalendář pestřejší. Zveřejněn bude vývoj spotřebitelských cen za květen, který by měl ukázat na jejich růst o 0,6 % m/m. V meziročním srovnání však inflace skončí zřejmě těsně nad nulou (+0,1 % y/y). Záznam z posledního zasedání centrální banky pravděpodobně potvrdí to, co již bylo řečeno – tedy, že úrokové sazby zůstanou po delší dobu beze změny na současné úrovni 0,9%.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.