Polská centrální banka ponechá sazby beze změny, ČNB zveřejní srpnový vývoj devizových rezerv

08:16 | fa ra | Diskuze

Po smršti nepříznivých makroekonomických dat si dnes regionální trhy budou moci vydechnout.

Foto: Narodowy Bank Polski

Na programu bude pouze zasedání polské centrální banky a zveřejnění záznamu z posledního jednání maďarské centrální banky. Česká národní banka zveřejní, jak se v srpnu vyvíjely její devizové rezervy. Ty s nejvyšší pravděpodobností ukáží, že ČNB v devizových intervencích pokračovala i v srpnu. Kurz koruny se totiž po většinu měsíce držel těsně u hranice technického kurzového závazku 27,02 CZK/EUR a tak ČNB zřejmě nezbylo nic jiného, než skupovat na trhu další eura.

Polská centrální banka ponechá na dnešním zasedání sazby s největší pravděpodobností beze změny (na úrovni 1,5 %). Jejich změnu ekonomové SG neočekávají ani po zbytek letošního roku. Větší starosti než zasedání centrální banky bude tento týden dělat polskému zlotému možná revize ratingu agenturou Moody’s. Ta by měla být oznámena tento pátek. Zápis ze zasedání maďarské centrální banky pak zřejmě mnoho novinek nepřinese. Úrokové sazby by měly zůstat po delší období beze změny na současné úrovni 0,9 %. Centrální banka se zatím snaží omezovat množství peněz, které si u ní komerční banky mohou ukládat a motivovat je tak k větší úvěrové angažovanosti. Ve využívání takovýchto nestandartních nástrojů bude zřejmě pokračovat.

Na regionálních trzích včera panovala poklidná nálada. Všechny měny zůstaly beze změny na pondělních úrovních (kurz koruny na 27,02 CZK/EUR, polský zlotý na 4,34 PLN/EUR a maďarský forint na 309,8 HUF/EUR). Koruna nijak nereagovala ani na výrazně horší data, která přišla z oblasti českého průmyslu a zahraničního obchodu. Červencová data byla totiž nepříznivě ovlivněna o tři dny nižším počtem pracovních dní a celozávodními dovolenými v automobilovém průmyslu. Průmyslová produkce se tak v červenci propadla o masivních 14,1 % y/y, a výrazně zaostala za očekáváním trhu. Výpadek produkce automobilů byl patrný i na výsledku zahraničního obchodu, který se letos poprvé přehoupl do deficitu (-1,5 CZK bn). Červencová data je však nutno brát s určitou rezervou. Vzhledem ke slušné poptávce po výstupech automobilového průmyslu lze očekávat, že se jak tempo růstu průmyslové produkce, tak i saldo zahraničního obchodu vrátí do kladných čísel.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.