Policie odhalila letos méně podnapilých dětí než minulý rok

16:54 | fa ra | Diskuze

Při letošních rozsáhlých kontrolách v českých barech, restauracích a hernách policie odhalila 152 dětí pod vlivem alkoholu. Proti loňsku jich bylo o 243 méně, což meziročně představuje pokles o dvě třetiny. Na tiskové konferenci to tento týden oznámil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Ilustrační foto
Foto: Ian Usher

 

Kontroly zaměřené na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách se konaly od začátku července do konce září po celé zemi. V každém z měsíců trvaly jeden týden.

Podobné kontroly se v Česku konaly třetím rokem po sobě. V roce 2015 bylo odhaleno 660 dětí pod vlivem alkoholu, loni jich bylo 395. Do letošních kontrol se zapojilo přes 2500 policistů a 1000 zástupců různých úřadů státní správy, mezi které patřili například celníci, hygienici, hasiči nebo zástupci obchodní inspekce.

Hlavním cílem bylo zjistit, jestli se dodržují zákazy prodeje alkoholu či tabáku dětem nebo jestli v provozovnách nemají přístup k hazardu. "Je ohromující, že ta čísla klesají. To je to, co chceme," uvedl na tiskové konferenci národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zdůraznil, že i přesto Česku nadále patří mezi evropskými státy přední příčky, co se týče konzumace alkoholu, tabáku, cigaret či hraní hazardu u dětí.

Zkontrolováno bylo 2500 podniků a přes 9000 lidí. U provozoven bylo zjištěno 822 přestupků, s alkoholem jich souviselo 165. Další pochybení se týkala například toho, že restaurace neměly cedule upozorňující na to, že se nesmí osobám mladším 18 let podávat alkohol. Celníci zase objevili 41 nelegálních heren a hracích automatů nebo přes 100 litrů neoznačeného alkoholu. Česká obchodní inspekce zatím v souvislosti s kontrolami uložila 43 pokut za 88.000 korun, vážnější provinění dál řeší ve správním řízení.

Hasiči za nejvážnější nedostatky považuje to, když jsou v provozovnách zhoršené podmínky pro zásah nebo znemožňují bezpečnou evakuaci lidí. "Nejčastějším nedostatkem byly neoznačené únikové cesty. Únikové cesty byly také mnohdy zastavěny nějakým zbožím nebo byly zavřeny únikové dveře," řekl Zdeněk Sadílek z hasičského sboru.

Vondrášek upozornil na to, že kontroly byly předem avizované a jejich cílem byla hlavně prevence. Policisté se snažili zaměřit hlavně na podniky, kde byly problémy už dříve nebo u nichž mají od kriminalistů poznatky, že tam problémy jsou. Cílem podle něj nebylo omezit nebo trestat slušné provozovatele, které policisté kontrolovali v minulosti a nemuseli je trestat. "Naším cílem je podílet se na tom, aby příčiny ovlivňování zdraví našich dětí byly co nejvíce potlačovány," doplnil Vondrášek.

Statistiky ukazují, že je v Česku kolem 640.000 lidí závislých na alkoholu a až 120.000 závislých na hazardních hrách. Podle Evropské školní studie přes 95 procent českých studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. Studie také tvrdí, že 86 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu ČR jako velmi snadnou.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Britové si oblíbili japonské destiláty

Ilustrativní obrázek

Americký herec Ryan Reynolds investuje do tvrdého alkoholu

Ilustrativní obrázek

Pracovnice finančního úřadu, její nadřízený a advokát jsou obviněni z krácení daní

Ilustrativní obrázek

Evropská unie hrozí USA odvetnými dovozními cly na motocykly Harley-Davidson či bourbon

Ilustrativní obrázek

Policisté navhrli žalobu v případu údajného podvodu a zpronevěry u tří státních podniků

Ilustrativní obrázek

Arca Capital má problém. Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje ve spřízněných firmáchČti více
Ilustrativní obrázek

FedEx vykázala své hospodářské výsledky za Q3. Akcie posilují po uzavření trhu o skoro 4 %

Ilustrativní obrázek

Krátkodobý výhled pro měnové páry EUR/USD a USD/JPY podle forex analytiků TD Bank

Ilustrativní obrázek

Google spouští novou iniciativu zaměřenou na boj proti fake news

Ilustrativní obrázek

Samořízené vozidlo Uber za smrt chodkyně pravděpodobně nemohlo, tvrdí velitelka policie v Tempe

Ilustrativní obrázek

Americký dolar před zasedáním FEDu posiluje

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě a poklesu těžby ve Venezuele

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.