Policie odhalila letos méně podnapilých dětí než minulý rok

16:54 | fa ra | Diskuze

Při letošních rozsáhlých kontrolách v českých barech, restauracích a hernách policie odhalila 152 dětí pod vlivem alkoholu. Proti loňsku jich bylo o 243 méně, což meziročně představuje pokles o dvě třetiny. Na tiskové konferenci to tento týden oznámil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Ilustrační foto
Foto: Ian Usher

 

Kontroly zaměřené na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách se konaly od začátku července do konce září po celé zemi. V každém z měsíců trvaly jeden týden.

Podobné kontroly se v Česku konaly třetím rokem po sobě. V roce 2015 bylo odhaleno 660 dětí pod vlivem alkoholu, loni jich bylo 395. Do letošních kontrol se zapojilo přes 2500 policistů a 1000 zástupců různých úřadů státní správy, mezi které patřili například celníci, hygienici, hasiči nebo zástupci obchodní inspekce.

Hlavním cílem bylo zjistit, jestli se dodržují zákazy prodeje alkoholu či tabáku dětem nebo jestli v provozovnách nemají přístup k hazardu. "Je ohromující, že ta čísla klesají. To je to, co chceme," uvedl na tiskové konferenci národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zdůraznil, že i přesto Česku nadále patří mezi evropskými státy přední příčky, co se týče konzumace alkoholu, tabáku, cigaret či hraní hazardu u dětí.

Zkontrolováno bylo 2500 podniků a přes 9000 lidí. U provozoven bylo zjištěno 822 přestupků, s alkoholem jich souviselo 165. Další pochybení se týkala například toho, že restaurace neměly cedule upozorňující na to, že se nesmí osobám mladším 18 let podávat alkohol. Celníci zase objevili 41 nelegálních heren a hracích automatů nebo přes 100 litrů neoznačeného alkoholu. Česká obchodní inspekce zatím v souvislosti s kontrolami uložila 43 pokut za 88.000 korun, vážnější provinění dál řeší ve správním řízení.

Hasiči za nejvážnější nedostatky považuje to, když jsou v provozovnách zhoršené podmínky pro zásah nebo znemožňují bezpečnou evakuaci lidí. "Nejčastějším nedostatkem byly neoznačené únikové cesty. Únikové cesty byly také mnohdy zastavěny nějakým zbožím nebo byly zavřeny únikové dveře," řekl Zdeněk Sadílek z hasičského sboru.

Vondrášek upozornil na to, že kontroly byly předem avizované a jejich cílem byla hlavně prevence. Policisté se snažili zaměřit hlavně na podniky, kde byly problémy už dříve nebo u nichž mají od kriminalistů poznatky, že tam problémy jsou. Cílem podle něj nebylo omezit nebo trestat slušné provozovatele, které policisté kontrolovali v minulosti a nemuseli je trestat. "Naším cílem je podílet se na tom, aby příčiny ovlivňování zdraví našich dětí byly co nejvíce potlačovány," doplnil Vondrášek.

Statistiky ukazují, že je v Česku kolem 640.000 lidí závislých na alkoholu a až 120.000 závislých na hazardních hrách. Podle Evropské školní studie přes 95 procent českých studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. Studie také tvrdí, že 86 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu ČR jako velmi snadnou.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Indivior uzavřel partnerství s firmou Addex v oblasti léků proti závislostem

Ilustrační foto

Policie navrhuje obžalovat aktéry stamilionového daňového podvodu, v hledáčku uvízl i jeden pražský advokát

Ilustrační foto

Čínský turista zaplatil za skleničku whisky stovky tisíc korun, "pochutnal" si však na padělku

Prodeje Diageo budou postiženy pozdějším čínským Novým rokem

Ilustrační foto

Diageo koupí značku tequilly George Clooneyho, bude jít to stát miliardu dolarů

Diageo kupuje značku Tequily za až 1 miliardu USDČti více
Ilustrativní obrázek

Vedení Peugeot plánuje návrat na trh v USA

Ilustrativní obrázek

Uniklá ropa z tankeru u břehů Číny vytvořila čtyři ropné skvrny, zabírají plochu 100 km čtverečních

Ilustrativní obrázek

Management Fortuny zvyšuje odhady růstu EBITDA za loňský rok

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.1.2018

Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Hodnota akcie Alnylam se loni více než ztrojnásobila a letošní rok bude ještě lepší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.