Pohonné hmoty zlevňují.

14:14 | E V | Diskuze

Ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích na konci ledna mírně klesly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Unipetrol

Vyplývá to z údajů Evropské komise. Plošné ceny paliv, které vyhlašují petrolejářské společnosti pro firemní zákazníky, ale klesají již od poloviny ledna, a to mnohem výraznějším tempem. Aktuálně se u nafty dostaly pod 30 Kč/l, což naznačuje další pokles také u čerpacích stanic. Litr nafty stojí v současnosti v Česku průměrně 31,80 Kč, ale na dálnicích i 35,90 Kč.

Podle statistik Evropské komise (EK) dosáhly ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic maxima přibližně v půlce letošního ledna. Tehdy se litr benzínu i nafty tankoval za ceny několik haléřů nad 32 korunami. Dle nejnovějších dat EK z konce ledna už stála nafta 31,80 Kč/l a benzín o 10 haléřů více. Výraznější pokles lze sledovat u takzvaných plošných cen, které jsou každý týden vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky.

„Plošné ceny odrážejí okamžitý vývoj na trzích, na rozdíl od běžných stojanových cen na čerpacích stanicích, které obvykle mají určitou setrvačnost. Jakákoliv kurzová změna nebo pohyb ceny ropy se u plošných cen promítne okamžitě, takže z jejich vývoje lze predikovat, jak se budou vyvíjet ceny na čerpacích stanicích,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež umožňuje využívat plošné ceny paliv i malým firmám a živnostníkům.

Plošná cena nafty se v prvním prosincovém týdnu přiblížila ke 32 korunám a od té doby už několik týdnů v řadě klesá. „Pro aktuální týden od 4. února klesla plošná ceny nafty v síti Shell na 29,99 Kč/l, v síti EuroOil ještě o 30 haléřů níže. Jde o mezitýdenní pokles o 70 haléřů na litr, což představuje výraznou změnu, která by se měla v příštích týdnech projevit také na totemech čerpacích stanic,“ popisuje Damir Duraković. „Aktuální cena nafty na čerpacích stanicích je v průměru o 2 koruny na litr vyšší ve srovnání s plošnou cenou. Za plošnou cenu je ale možné tankovat kdekoliv včetně dálnic, kde aktuální ceny nafty i benzínu dosahují i 35,90 Kč/l,“ upřesňuje Damir Duraković.

 

Zdroj:Damir Duraković, Axigon
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty začaly zdražovat. Pumpaři využívají vyhrocené situace v Saúdské Arábii

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta jsou výrazně levnější

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy, benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Dva měsíce na čerpacích stanicíchČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.