Podle průzkumu plánuje více než polovina Čechů nosit roušky, i když bude dostupná vakcína

12:12 | E V | Diskuze

Na 62 % oslovených Čechů uvedlo, že budou nosit roušky i poté, co se na trhu objeví schválená vakcína.

Ilustrativní obrázek
Foto: Purtana

Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro českého výrobce nákrčníků s výměnnými nanofiltry Purtana. Průzkum proběhl na vzorku 550 respondentů z celé republiky a zkoumal mimo jiné i způsoby, jakým se Češi před virem aktuálně chrání – kromě klasických roušek u nich vede i posilování imunity (nejčastěji konzumací ovoce a zeleniny či vitamínů). 

V průzkumu společnosti Ipsos odpovědělo 62 % dotazovaných, že hodlají nadále používat roušky a jiné ochranné prostředky i poté, co bude k dispozici vakcína. „Číslo se zdá být vysoké, ale má podle mého názoru své důvody. Myslím, že jsou lidé obecně k vakcínám a očkování zdrženlivější a volí i jiné formy ochrany. Navíc chtějí být očividně odpovědní a chránit nadále sebe i okolí, alespoň v těch rizikovějších místech a situacích,“ komentuje výsledek Roman Spáčil, zakladatel Purtany.  

Nicméně ochrana dechu podle něj bude zapotřebí i poté, co se společnost dostane takzvaně z nejhoršího ven. Roušky, nákrčníky a respirátory se podle něj zařadí mezi běžnou součást životů, tak jako například v asijských zemích. „Tam patří ke slušnému vychování, že člověk, který cítí i slabé náznaky jakékoliv nákazy, chodí na veřejná místa se zakrytými ústy. Lze předpokládat, že si i po opadnutí pandemie tento zvyk ponecháme, nebo alespoň ti ohleduplnější z nás. Navíc cestovat po světě s méně než dvěma základními typy ochrany – dýchacích cest (rouškou/nákrčníkem) a rukou (dezinfekcí) – bude hazard. Svět se prostě nyní nachází v takové situaci,“ říká podnikatel.

 

Lidé se chrání, ale mohli by důkladněji

Z průzkumu také vychází, že 58 % lidí v současnosti nosí jednorázové roušky, textilní roušky bez filtru má pak doma 52 % lidí. Výměnným nanofiltrům dává přednost jen zhruba 10 % populace. „Přitom jde nejen o efektivní, ale hlavně i jednu z nejpříjemnějších variant, jak se před hrozbami okolí chránit. Nákrčníky díky výměnným filtrům svého nositele chrání před viry, alergeny a smogem, zatímco je možné dobře dýchat přes materiál z antibakteriální látky s ionty stříbra. Díky široké variantě použitých materiálů je možné pořídit si verzi pro všechny možné příležitosti – do teplého počasí, do zimy i třeba na sport. Roušky bez jakékoliv funkčnosti byly na začátku pandemie na jaře skvělé, protože nebyla jiná možnost. Teď je možné se doopravdy chránit,“ vysvětluje Roman Spáčil. 

Skoro 80 % lidí se podle průzkumu před virem chrání posilováním imunity prostřednictvím konzumace ovoce a zeleniny, 68 % je ještě doplňuje vitamíny. Cvičení se věnuje v boji proti covidu jen 34 % populace.

 

Názory na očkování jsou různé

Zajímavým zjištěním průzkumu byl také vysoký podíl respondentů, kteří uvedli, že se ani po schválení účinné vakcíny nenechají očkovat. Bylo jich 67 % ze všech dotázaných. 45 % lidí uvedlo, že je to z obavy o bezpečnost vakcíny, dalších 14 % považuje očkování za zbytečné. „Ano – mám indikace, že pro mnoho lidí je vakcína připravena příliš narychlo, navíc spousta lidí očkování odmítá z mnoha důvodů. Skupina lidí, kteří se kloní k přirozenějším formám ochrany zdraví a k těm neinvazivním, je stále větší,“ uzavírá téma Spáčil.

 

Nápad českého podnikatele

Za vznikem projektu Purtana stojí podnikatel, stratég a inovátor Roman Spáčil. Byl to právě on, kdo propojil doposud nespojené obory posilování odolnosti a nanotechnologie. Kromě produktové řady nákrčníků s výměnnými nanofiltry se Spáčil zaměřuje také na celkovou odolnost – podporu péče o zdraví a imunitu. V přípravě je proto sekce na webu Purtana, která zájemce provede správnou technikou dýchání a dalšími tipy pro lepší celkovou kondici – jak fyzickou, tak duševní.

Zdroj:Tomáš Gajdošík, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k začátku očkování proti koronaviru v EU

Ilustrativní obrázek

Vakcína společností Pfizer a BioNTech prokázala 90% účinnost

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Sanofi investuje 350 milionů USD do nové kanadské továrny na výrobu vakcín

Ilustrativní obrázek

BiondVax může pokračovat v klinických testech své vakcíny proti chřipce

Filipíny vyšetřují vakcinaci 730 000 dětí přípravkem společnosti Sanofi proti horečce dengueČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.