Podle obchodníků bude kurz dolaru v roce 2018 pokračovat v poklesech

13:25 | Pet Bu | Diskuze

I přes nedávný odraz směrem vzhůru si investoři a analytici myslí, že americký dolar by mohl v roce 2018 oproti euru a japonskému jenu ztratit půdu pod nohama.

Ilustrativní obrázek
Foto: frankieleon

Může se to stát zvláště kvůli výhledu na silný ekonomický růst a zpřísněnou monetární politiku mimo území Spojených států, což více než vyvažuje vyšší úrokové sazby v USA. V tomto roce ztratil dolar vůči hlavním světovým měnám více než 7%, což je největší pokles za posledních více než deset let.

Na grafu můžete vidět změny hodnoty dolaru za posledních deset let:

Podle Erin Browne ze společnosti UBS Asset Management by mohlo euro v roce 2018 dosáhnout úrovně 1,30 USD, což by znamenalo růst proti dolaru o 10,7%. Browne očekává také další růst japonského jenu vůči dolaru.

Ještě na začátku minulého roku vypadala situace úplně jinak a téměř všichni stratégové očekávali růst dolaru. V současné době je ale většina optimismu pryč, protože Fed sice dvakrát zvedl sazby (a další růst sazeb se očekává dnes), ale dolar vlastně za celou dobu nezažil výrazný růst, protože svou daň si vybrala nevýrazná inflace a pesimismus ohledně schopnosti amerického prezidenta Trumpa a Republikánské strany dostát slibům ohledně nové legislativy.

“Většina lidí, se kterými se bavíme, by vůbec nebyla překvapena, kdyby byl dolar na konci příštího roku výrazně slabší, zvláště vůči euru,“ řekl vedoucí forex analýzy pro oblast Severní Ameriky ve společnosti BNP Paribas Daniel Katzive. A nejde jen o řeči. Na trhu s futures skupují hedgové fondy býčí sázky na euro a posunují je směrem k šestiletému maximu.

Posilování eura a růst čisté pozice na této měně v tomto roce:

O japonském jenu jsou spekulanti přesvědčeni méně, ale podle Alana Ruskina z Deutsche Bank to pouze znamená, že existuje větší potenciál pro výraznější pohyb, pokud BOJ skutečně opustí svou politiku cílení úrovní výnosů dluhopisů. „V současné době je jen extrémně levný, takže až se situace otočí, otočí se poměrně dost výrazně,“ myslí si Ruskin.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.