Podle guvernéra Singera není ČNB fanouškem negativních sazeb

08:25 | fa ra | Diskuze

Začátek týdne byl pro regionální měny úspěšný. Koruna proti euru mírně posílila, když se její kurz dostal pod úroveň 27,05 CZK/EUR. Hodnota zlotého a forintu se proti společné evropské měně zvýšila o zhruba třetinu procenta. Tyto rizikovější regionální měny těžily z pokračujícího zlepšování nálady na globálních trzích – například akciový index rozvíjejících se trhů vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského prosince.

Foto: ČNB

Včera zveřejněné české maloobchodní tržby za leden opět ukázaly na sílu domácí spotřebitelské poptávky. Prodeje v maloobchodě (bez aut) se totiž zvýšily o 1,2 % m/m. Meziročně se tržby zvýšily o 4,6 %, a po očištění o kalendářní efekty dokonce o 5,8 % y/y. Poptávce domácností prospívá růst mezd, pokles nezaměstnanosti a celkově dobrá ekonomická situace – důvěra spotřebitelů se v lednu dostala na nejvyšší úroveň v historii. Maloobchod, respektive domácí poptávka bude hlavním tahounem letošní ekonomické expanze.

Guvernér Singer se opětovně vyjádřil k možnosti záporných sazeb ČNB. Podle něj není centrální banka velkým fanouškem tohoto opatření, nemůže nicméně vyloučit, že bude bankovní rada o snížení sazeb hlasovat na svém příštím zasedání. Singer však zároveň zdůraznil, že ČNB „není ve vleku ECB“ – podle nás to potvrzuje neochotu sazby do záporu snížit v souladu s naším hlavním scénářem.

Dnes se v České republice dočkáme dalších makroekonomických údajů. Průmyslová produkce v lednu podle našich odhadů vzrostla o 0,4 % y/y, když její meziroční růst nadále brzdil výpadek litvínovské chemičky a nižší výstup dukovanské elektrárny. Svoji roli může hrát i propad investiční aktivity, čemuž napovídají údaje o investicích z národních účtů v Q4 15. To se pravděpodobně promítlo i do dynamiky stavebnictví. Koruna by měla setrvat kolem úrovně 27,05 CZK/EUR, dnešní data do obchodování nepřinesou zásadnější impuls.

V Polsku budou zveřejněny statistiky mezinárodního obchodu za leden a především únorový vývoj spotřebitelských cen. SG očekává pokračování deflace, což ale po pátečním zasedání polské centrální banky a snížení jejího inflačního výhledu nejspíše nebude mít na zlotý velký vliv. Kurz zlotého i forintu by se mohl udržet na silnějších úrovních díky opadávání tržní nejistoty.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.