Čína je po USA druhou největší světovou ekonomikou a v současné době se vyvíjí nejpomalejším tempem za posledních 25 let. Poslední ekonomické údaje ukazují růst HDP ve výši 6,8 %, minulá hodnota byla 6,9 %. Průmyslová produkce rostla tempem 5,9 %, minulá hodnota byla 6,2 %. Investice do nemovitostí 10 %, minulá hodnota 10,2, maloobchodní prodeje 11,1 %, minulá hodnota 11,2. I když všechna čísla jsou oproti posledním údajům horší, v Goldman Sachs jsou toho názoru, že vývoj ekonomiky v Číně nebude mít větší dopad na trhy rozvinutých zemí.
„Když bude Čína ještě víc zpomalovat, jak to ovlivní rozvinuté země? Pravděpodobně moc ne,“ odpovídá Jan Hatzius, hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs a pokračuje. „Pokud se podíváme na graf vývozu rozvinutých zemí do Číny a Asie s výjimkou Japonska, tak vidíme, že všechna čísla ohledně vývozu do Číny se pohybují okolo 1 %. To znamená, že i kdyby se dovozy do Číny propadly o 10 % v důsledku slabosti čínské domácí poptávky a zhodnocení čínské měny, ovlivnilo by to vývoz rozvinutých zemí jedním procentem.“
Graf: Vliv exportu do Číny na HDP rozvinutých zemí je omezený
Zdroj: Mezinárodní měnový fond, Goldman Sachs
Jeden graf nic neznamená a nemůže postihnout všechny vlivy provázané globální ekonomiky. Samotný vývoz ovlivňuje tvorbu HDP jen z části, dalšími složkami jsou investice, spotřeba a vládní výdaje. Nicméně ve své jednoduchosti tento graf postihuje podstatu toho, proč nemají v Goldman obavy z vlivu Číny na rozvinuté země.
„I když v současné době dochází na trzích k výkyvům, náš pohled na vývoj hlavních světových ekonomik se nemění,“ dodává Jan Hatzius. „U rozvinutých ekonomik očekáváme mírně nadprůměrný růst, zlepšení na trhu práce, postupné zvyšování úrokových sazeb Federální bankou USA a pokračující zvlněné zpomalování čínského růstu.“
„Hrozba rizika se snižuje.“