Podíl soukromých kolejí (PBSA) v Praze narůstá, zatímco kapacita veřejných kolejí klesá

15:45 | E V | Diskuze

V říjnu 2019 činil podíl soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů v Praze 6 % z celkové lůžkové kapacity, přičemž podle nejnovějšího průzkumu Savills se jedná jen o mírný nárůst v porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy se podíl dostal na hranici 5 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

„S přihlédnutím k narůstajícímu počtu zahraničních studentů, kteří jsou hlavními uživateli soukromých kolejí (PBSA), a k probíhající výstavbě nových komerčních studentských rezidencí i dalším plánovaným záměrům soukromých poskytovatelů očekáváme, že podíl těchto soukromých účelových zařízení poroste i v příštích letech,“ říká Lenka Oleksiaková, Senior Research Analyst ve společnosti Savills v České a Slovenské republice. 


Ve zprávě „Studentské bydlení v Praze“ mezinárodní realitní poradce pro komerční nemovitosti uvádí, že v říjnu 2019 se v hlavním městě nacházelo 11 větších soukromých rezidencí (s kapacitou 35+ lůžek) nabízejících ubytování studentům. Spolu s kapacitami v menších rezidencích se celkový počet lůžek v soukromých zařízeních pohyboval kolem 1 600 z celkového počtu 26 700 lůžek. 


Společnost Zeitgeist Asset Management se stala největším soukromým poskytovatelem studentského ubytování v Praze s kapacitou 420 lůžek poté, co své portfolio v první polovině roku 2019 rozšířila akvizicí tří studentských rezidencí (které dříve provozovala společnost Student Republic) a navýšila kapacitu svého objektu v ulici U Průhonu. Největším samostatným projektem studentského bydlení je v současné době DC Residence na Praze 4 s celkovým počtem 310 lůžek. Na podzim roku 2020 se však situace změní, jelikož se k poskytovatelům soukromého studentského ubytování přidá také developerská společnost Karlín Group společně s firmou International Campus. Jejich společný projekt v pražských Holešovicích, The FIZZ Praha, navýší kapacity „soukromých kolejí“ o dalších 640 lůžek.


Zpráva předpovídá, že podíl soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů (PBSA) v hlavním městě bude i nadále růst, jelikož kapacity veřejných kolejí klesají. Dalším faktorem, ovlivňujícím tento růst, je zpomalování poklesu české populace ve věkové skupině 19-24 let, ale zároveň i neustálý nárust počtu zahraničních studentů zapsaných na pražských vysokých školách, což umožní vstup dalším soukromým poskytovatelům studentského ubytování na český trh.

Zdroj:Marcela Rytířová, Savills CZ s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Pandemie koronaviru pomohla k rychlejší digitalizaci realitního trhu

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou nyní nejvíce znevýhodněné profese při žádosti o hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Banky nyní zájemce o hypotéky mnohem více prověřují

Ilustrativní obrázek

Češi letos na úpravy bydlení vyčerpají v průměru týden dovolené

Ilustrativní obrázek

Banky zaznamenaly desítky tisíc žádostí o odklad splátek hypotékČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.