Podezřelé spojení byznysu a politiky v Rusku? Nic nového pod sluncem, tvrdí odborníci

08.04.2016 07:15 | wa pe | Diskuze

Panama Papers sice částečně vrhly světlo na podezřelé finanční toky lidí v okruhu ruského prezidenta, odborníci na Rusko a jeho ekonomiku tvrdí, že pro ně nejsou žádným překvapením.

Foto: quapan

 

Detailní popis podezřelých finančních transakcí mnoha prominentních současných i bývalých světových politiků dává nahlédnout do metod, kterými vyváděli ze svých zemí obrovské sumy peněz, aby je následně přes nepřehlednou síť prostředníků a offshoreových společností zase přivedli zpět. Na jednu otázku však Panama Papers odpověď nedávají: odkud v prvé řadě politici takovéto objemy financí získali? Pozornost světových médií se soustředí především na osobu ruského prezidenta Vladimira Putina, který ač oficiálně nedisponuje takřka žádným majetkem, jeho rodina a přátelé byli podle uniklých údajů schopni přesouvat přes daňové ráje miliardové částky.

Uniklé dokumenty z produkce panamské právní poradenské firmy Mossack Fonseca dobře zapadají do konceptu, který historikové a ekonomové používají k popisu ruských poměrů od Brežněvových dob. Komunismus, socialismus či nynější demokracie byly termíny, které měly pouze překrýt bující kleptokracii vládního aparátu. Obrovské sumy peněz generované státními podniky jsou převáděny na soukromá konta veřejných činitelů v zahraničních bankách a aktuálně také na jimi kontrolované společnosti v daňových rájích.

V sedmdesátých letech znamenala v Sovětském svazu příslušnost k věrchušce dobře vybavený byt v centru Moskvy, daču za městem a přístup k jinak nedostatkovému zboží ať už domácí výroby, či ze Západu. Když v devadesátých letech za vlády Borise Jelcina došlo k transformaci ekonomiky na tržní model, z mnoha ředitelů státních podniků s konexemi se v krátké době stali  bohatí soukromí vlastníci. V klíčových pozicích státní správy stále zůstávali ti samí lidé, kteří se nemínili smířit pouze se skromným platem úředníků a hlásili se o svůj podíl.  Tolik ohlašovaná kampaň proti korupčním praktikám za prezidenta Jelcina rychle vyzněla do ztracena. Proslýchalo se, že pro získání licence na vývoz ropy či železné rudy a dalších komodit se musel ruský podnikatel smířit s úplatkem ve výši až 5 % celého kontraktu. V roce 1993 tehdejší ministr pro zahraniční ekonomické vztahy rezignoval na svůj úřad, oficiálně na protest proti Jelcinově politice. Tímto ministrem byl Sergej Glazjev, který se později stal jedním z lídrů nacionalistické strany Rodina a nyní působí jako jeden z Putinových ekonomických poradců.
    
Není náhodou, že většina politických lídrů zmiňovaných v Panama Papers, výjimkou je například odstoupivší premiér Islandu,  pochází ze zemí s autoritářským režimem a enormními peněžními toky jako Ukrajina, Saúdská Arábie, Čína, Pákistán či Katar. Vládnoucí vrstvy se v těchto případech obávají prosakování bohatství mezi širší populaci, což by mohlo vést k vzestupu opozičně laděných ekonomických elit a úpadku vlastní moci.  Místo toho tajně podporují úzký okruh nejbližší rodiny a přátel výměnou za loajalitu a podíl na zisku z obchodních operací podporovaných a krytých státní mocí.

 

Případ stát versus Gusinskij

Jen zřídkakdy se stává, že příjemci těchto hmotných benefitů ze strany vládnoucí moci se vymknou její kontrole. Jedním z takovýchto případů je i osoba ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského.  Ten na konci roku 1993  založil první soukromou ruskou televizi NTV. Již v roce 1997 se jeho mediální holding Media Most sestával z desítek novinových titulů, televizí, rádiových stanic a filmových studií. Zahraniční komentátoři šli dokonce tak daleko, že jej nazývali ruským Rupertem Murdochem. 

Ještě v roce 1993 se Gusinského média postavila během vládní krize za prezidenta Jelcina, to se však změnilo po začátku války v Čečensku, během které referovala o značných civilních ztrátách a zločinech vládních vojsk. Po útoku ruských tajných služeb na jeho kancelář se Gusinskij rozhodl nakrátko opustit zemi. Po svém návratu se spojil s tehdejším starostou Moskvy, dodnes prominentním politikem strany Jednotné Rusko, Jurijem Lužkovem. Následovala léta úzké spolupráce, během kterých Lužkov převedl vedení účtů  stejně jako obchodních operací ruského hlavního města na Gusinského banku.

Krize nastala v roce 2000, kdy Gusinskij a jeho média podporovala v prezidentských volbách spojenectví starosty Lužkova a bývalého premiéra Jevgenije Primakova proti Vladimiru Putinovi. Po jeho zvolení prezidentem byl Gusinskij obviněn ze zpronevěry, zatčen a donucen prodat svůj podíl v mediálním holdingu Media Most státem vlastněné firmě Gazprom-Media za jí stanovených 300 milionů USD. Dohoda byla podepsána tehdejším ministrem pro tisk a veřejné vysílání, Michailem Lesinem, který za nevyjasněných okolností zemřel loni ve Washingtonu. Gusinskij byl zbaven ruského občanství a opustil zemi. Na cestě na moskevské letiště jej doprovázel opoziční lídr Boris Němcov, který byl loni v únoru nalezen mrtev poblíž zdí Kremlu. V exilu Gusinskij prohlásil, že dohoda byla vynucena pod nátlakem. V květnu roku 2004 Evropský soudní dvůr pro lidská práva vydal oficiální stanovisko, že Gusinského stíhání porušuje Listinu základních práv a svobod, je politicky motivováno a využito k jeho zastrašení. Mnoho žurnalistů a publicistů se shoduje v tom, že Gusinský představuje exemplární případ, který měl za účel ukázat ruským oligarchům, že rebelie vůči vládnoucí moci v Rusku přichází draho.

 

Zdroj:Slate, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Čínská centrální banka varovala před náhlým kolapsem cen investic

Banka Intesa se zajímá o privatizaci některých podniků v Rusku

Představují neplatící dlužníci hrozbu pro růst kyperské ekonomiky?

Akcie zdravotnického sektoru dnes v USA zažívají rušnou seanci

Kalifornie prodloužila platnost zákazu u Wells Fargo o rok

Danske Bank čelí ve Francii obvinění z praní špinavých penězČti více

British American Tobacco v ČR loni klesl zisk o 68 procent

Příští týden bude nejrušnější, co se objemu výsledkových dat týče

Pražská burza, volby a rozjíždějící se výsledková sezóna

Americké akcie včera opět posílily. Za celý týden Dow Jonesův index vzrostl o dvě procenta

Patentový spor mezi Sprint a Comcast urovnán

Analytici z Gabelli pokryli akcie TechnipFMC

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.