Podaří se letos vědcům poprvé v historii spatřit černou díru?

09:15 | Ne Ro | Diskuze

Tým vědců od Event Horizons Telescope věří, že se mu v letošním roce pomocí dat, posbíraných sítí vlastních teleskopů, poprvé v historii podaří zachytit obraz černé díry.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Poprvé spatřit černou díru

Astrofyzici věří, že se jim v horizontu příštích dvanácti měsíců podaří dosud nevídaná věc, která by mohla mít skutečně dalekosáhlý dopad na naše chápání vesmíru. Černá díra je místem ve vesmíru s gravitačním tahem tak nepředstavitelně silným, že mu neunikne ani světlo. Albert Einstein, třebaže sám předpověděl existenci černých děr ve své všeobecné teorii relativity, si nebyl jist, zdali skutečně existují. Konec konců, až dosud je nikdo nikdy neviděl ani nepodal nějaký přesvědčivý důkaz o tom, že černé díry opravdu existují. To by však měl Event Horizon Telescope letos změnit.

Nejde o jediný teleskop, nýbrž o síť teleskopů, rozmístěných okolo celé planety. Jelikož tyto teleskopy mezi sebou komunikují a pracují synchronizovaně, mohlo by se jim podařit poskytnout první obrázek černé díry v historii.

Pro experiment podobného formátu je jednak zapotřebí velice velkého zvětšení, jednak je potřeba najít způsob, jak prohlédnout skrze plynový oblak Mléčné dráhy i oblaka horkého plynu, obklopující samotnou černou díru. To zkrátka vyžaduje teleskop planetárních rozměrů, čili něco jako Event Horizon Telescope, míní jeho ředitel, Sheperd Doeleman.

Týmu vědeckých pracovníků Event Horizon Telescope se podařilo vytvořit něco jako teleskop velikosti Země, když využili síť jednotlivých pozorovacích zařízení, rozmístěných po celé naší planetě. Všechny spolupracující teleskopy tito vědci propojili a synchronizovali tak, že jsou nyní naprogramovány na pozorování stejného objektu ve vesmíru v témž časovém okamžiku, přičemž všechny zaznamenávají souběžně radiové vlny na svých pevných discích.

Celý projekt se zakládá na nápadu, že by mělo být možné souběžně posbíraná data z jednoho okamžiku později vyhodnotit a vytvořit z nich následně celistvý obraz.

Testování Event Horizon Telescope začalo v dubnu 2017. Po dobu pěti po sobě jdoucích nocí osm satelitních zařízení na různých místech planety Země současně pozorovaly Sagittarius A* (Sgr A*), což je místo ve středu Mléčné dráhy, v němž astronomové předpokládají existenci superobrovské černé díry. Všechna data, zaznamenaná v rámci tohoto pozorování, byla následně v prosinci 2017 přepravena do centrály Event Horizon Telescope. Nyní vědci data vyhodnocují a doufají, že se jim z nich podaří sestavit první obraz černé díry v historii.

Potvrzení, že měl Einstein pravdu (anebo že ji neměl)

Dosud se žádnému z vědců nepodařilo zobrazit černou díru, což by byl očividný důkaz, že skutečně existuje, a navíc by nám tato skutečnost mohla poskytnout lepší vhled do fungování vesmíru.

Dopad černých děr na celý vesmír je obrovský. Ale existují vůbec? Vzhledem k tomu, že astronomové předpokládají existenci masivní černé díry přímo v centru naší galaxie, mohlo by nám objevení možnosti jejího pozorování poskytnout lepší obrázek o tom, co se děje na horizontu událostí. Díky tomu bychom pak snad mohli lépe pochopit fungování vesmíru v jeho nesmírné velikosti.

 "Vyfotografování" nějaké takové černé díry by mohlo potvrdit, zdali měl Einstein v jejich existenci pravdu či nikoliv. Předpověděl je sice ve své všeobecné teorii relativity, i když sám o jejich existenci pochyboval.

Dubnové pozorování Sgr A* skrze Event Horizon Telescope by mohlo být takovou první ochutnávkou toho, co se možná stane v budoucnosti obvyklým: "fotografování" černých děr.

Žádná jistota, že bude experiment Event Horizon Telescope úspěšný, však v tuto chvíli neexistuje. Možná nás vesmír opět něčím dalším překvapí. Kazdopádně, Event Horizon Telescope poběží ještě po dobu několika příštích let, během nichž se bude opakovaně snažit poskytnout obraz o tom, co se děje na horizontu událostí a jak taková černá díra vypadá.

Tým vědců z Event Horizon Telescope se zatím zdráhá stanovit konkrétní datum, dokdy by měl být první obrázek černé díry k dispozici. V mezičase můžeme všichni jen doufat.

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvinuli unikátní rychlonabíječky pro elektromobily. Infrastrukturu dobíjecích stanic chtějí budovat celosvětově

Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos hodlá rozšířit své vesmírné projekty v rámci Blue Origin

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Jak si budou kosmonauti ve vesmíru pěstovat zeleninu

Ilustrativní obrázek

Bílý dům se připojil k webové zábavě týkající se zvukové iluzeČti více
Ilustrativní obrázek

Euro odepsalo dnešní zisky během tiskové konference prezidenta ECB

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: Euro oslabuje o 0,05 % na EUR/CZK 25,83

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-0,63 %), měď (+0,97 %), pšenice (+0,71 %)

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. prosinci poklesly méně, než se očekávalo

Ilustrativní obrázek

UniCredit doporučuje spekulovat do konce roku na oslabení koruny

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (1,12 %), Zemní plyn (-1,47 %), Měď (+1,36 %), Stříbro (1,22 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.