Podaří se letos vědcům poprvé v historii spatřit černou díru?

09:15 | Ne Ro | Diskuze

Tým vědců od Event Horizons Telescope věří, že se mu v letošním roce pomocí dat, posbíraných sítí vlastních teleskopů, poprvé v historii podaří zachytit obraz černé díry.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Poprvé spatřit černou díru

Astrofyzici věří, že se jim v horizontu příštích dvanácti měsíců podaří dosud nevídaná věc, která by mohla mít skutečně dalekosáhlý dopad na naše chápání vesmíru. Černá díra je místem ve vesmíru s gravitačním tahem tak nepředstavitelně silným, že mu neunikne ani světlo. Albert Einstein, třebaže sám předpověděl existenci černých děr ve své všeobecné teorii relativity, si nebyl jist, zdali skutečně existují. Konec konců, až dosud je nikdo nikdy neviděl ani nepodal nějaký přesvědčivý důkaz o tom, že černé díry opravdu existují. To by však měl Event Horizon Telescope letos změnit.

Nejde o jediný teleskop, nýbrž o síť teleskopů, rozmístěných okolo celé planety. Jelikož tyto teleskopy mezi sebou komunikují a pracují synchronizovaně, mohlo by se jim podařit poskytnout první obrázek černé díry v historii.

Pro experiment podobného formátu je jednak zapotřebí velice velkého zvětšení, jednak je potřeba najít způsob, jak prohlédnout skrze plynový oblak Mléčné dráhy i oblaka horkého plynu, obklopující samotnou černou díru. To zkrátka vyžaduje teleskop planetárních rozměrů, čili něco jako Event Horizon Telescope, míní jeho ředitel, Sheperd Doeleman.

Týmu vědeckých pracovníků Event Horizon Telescope se podařilo vytvořit něco jako teleskop velikosti Země, když využili síť jednotlivých pozorovacích zařízení, rozmístěných po celé naší planetě. Všechny spolupracující teleskopy tito vědci propojili a synchronizovali tak, že jsou nyní naprogramovány na pozorování stejného objektu ve vesmíru v témž časovém okamžiku, přičemž všechny zaznamenávají souběžně radiové vlny na svých pevných discích.

Celý projekt se zakládá na nápadu, že by mělo být možné souběžně posbíraná data z jednoho okamžiku později vyhodnotit a vytvořit z nich následně celistvý obraz.

Testování Event Horizon Telescope začalo v dubnu 2017. Po dobu pěti po sobě jdoucích nocí osm satelitních zařízení na různých místech planety Země současně pozorovaly Sagittarius A* (Sgr A*), což je místo ve středu Mléčné dráhy, v němž astronomové předpokládají existenci superobrovské černé díry. Všechna data, zaznamenaná v rámci tohoto pozorování, byla následně v prosinci 2017 přepravena do centrály Event Horizon Telescope. Nyní vědci data vyhodnocují a doufají, že se jim z nich podaří sestavit první obraz černé díry v historii.

Potvrzení, že měl Einstein pravdu (anebo že ji neměl)

Dosud se žádnému z vědců nepodařilo zobrazit černou díru, což by byl očividný důkaz, že skutečně existuje, a navíc by nám tato skutečnost mohla poskytnout lepší vhled do fungování vesmíru.

Dopad černých děr na celý vesmír je obrovský. Ale existují vůbec? Vzhledem k tomu, že astronomové předpokládají existenci masivní černé díry přímo v centru naší galaxie, mohlo by nám objevení možnosti jejího pozorování poskytnout lepší obrázek o tom, co se děje na horizontu událostí. Díky tomu bychom pak snad mohli lépe pochopit fungování vesmíru v jeho nesmírné velikosti.

 "Vyfotografování" nějaké takové černé díry by mohlo potvrdit, zdali měl Einstein v jejich existenci pravdu či nikoliv. Předpověděl je sice ve své všeobecné teorii relativity, i když sám o jejich existenci pochyboval.

Dubnové pozorování Sgr A* skrze Event Horizon Telescope by mohlo být takovou první ochutnávkou toho, co se možná stane v budoucnosti obvyklým: "fotografování" černých děr.

Žádná jistota, že bude experiment Event Horizon Telescope úspěšný, však v tuto chvíli neexistuje. Možná nás vesmír opět něčím dalším překvapí. Kazdopádně, Event Horizon Telescope poběží ještě po dobu několika příštích let, během nichž se bude opakovaně snažit poskytnout obraz o tom, co se děje na horizontu událostí a jak taková černá díra vypadá.

Tým vědců z Event Horizon Telescope se zatím zdráhá stanovit konkrétní datum, dokdy by měl být první obrázek černé díry k dispozici. V mezičase můžeme všichni jen doufat.

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stevem Jobsem ručně napsaná žádost o práci se vydražila za 174 tisíc dolarů

Ilustrativní obrázek

Nejpřesvědčivější předpovědi budoucnosti geniálního fyzika Stephena Hawkinga

Ilustrativní obrázek

SpaceX a United Launch Alliance si rozdělí zakázky ministerstva obrany USA za 640 milionů USD

Ilustrativní obrázek

SpaceX a Boeing-Lockheed Martin joint venture získaly nový kontrakt od vzdušných sil USA

Ilustrativní obrázek

Rádi byste hledali obyvatelné exoplanety? Díky umělé inteligenci od Google můžete

Ilustrativní obrázek

SpaceX se chystá v příštím roce testovat raketu použitelnou pro cestu k MarsuČti více
Ilustrativní obrázek

Evropská unie bude dočasně vyjmuta z cel na dovoz hliníku a oceli do USA

Ilustrativní obrázek

Nová prognóza Fedu je jestřábí, dolar však nepodpořila

Ilustrativní obrázek

Výhled pro měnový pár EUR/CHF podle forex analytiků ING

Ilustrativní obrázek

Americký dolar dnes na devizových trzích oslabuje. Investoři před zasedáním FEDu vybírají zisky

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje v reakci na pokles zásob v USA

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes stagnovala na páru s eurem i americkým dolarem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.