Počet zahájených sporů u finančního arbitra loni klesl o třetinu

11:56 | fa ra | Diskuze

Finanční arbitr, který je mimosoudním institutem pro řešení zákonem stanovených sporů mezi spotřebiteli a finančními společnostmi, loni přijal 1337 návrhů na zahájení řízení, což byl meziroční pokles asi o třetinu. V roce 2016 přitom zahájil 1951 řízení, což bylo nejvíc od zavedení arbitra v roce 2003. Celkově loni projednával 3220 sporů a vyřídil přes 4000 dotazů veřejnosti. Uvádí to výroční zpráva o činnosti finančního arbitra, kterou předložil poslancům.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Největší část loňských přijatých návrhů představovaly stejně jako v dřívějších letech spory ze životního pojištění a ze spotřebitelských úvěrů. Nejméně sporů se týkalo kolektivního investování. Arbitr ve své zprávě uvádí, že jeho primárním cílem je smírné řešení sporu, což se mu ve většině projednávaných a oprávněných sporů daří. Instituce se podle něj obracejí kvůli jeho verdiktům na soudy řádově jen v jednotkách případů. "Z dosud skončených soudních přezkumů vyplývá, že soudy potvrzují rozhodnutí finančního arbitra," stojí ve zprávě.

Arbitr však uvádí, že na druhé straně jeho institut bývá zneužíván prostřednictvím nejrůznějších uskupení, která organizují hromadná podávání návrhů na zahájení řízení za spotřebitele, a to často i bez jeho vědomí. Tím pak spory ztrácejí povahu nejen individuálního sporu, ale často i spotřebitelského sporu, protože peníze vymáhá osoba, která na sebe nechala od spotřebitele podstoupit jeho pohledávku, uvádí zpráva.

Do působnosti arbitra spadá v současné době mimosoudní řešení spotřebitelských sporů z platebního styku, neplatebních účtů a vkladních knížek, elektronických peněz, úvěrů včetně hypoték i úvěrů ze stavebního spoření, sporů ze stavebního spoření, většiny sporů z kolektivního investování a investičních služeb, ze směnárenských obchodů a životního pojištění. Pod arbitra naopak nespadá z finančních služeb penzijní připojištění a neživotní pojištění.

Pokud se spotřebitel obrátí na arbitra, nemusí být v řízení zastoupen a řízení je bezplatné. Finanční instituce se musí řízení účastnit. Arbitr loni v 15 případech zahájil řízení o pokutě kvůli tomu, že daná finanční instituce mu neposkytla součinnost.

Od roku 2011 je finančním arbitrem Monika Nedelková a jejím zástupcem Lukáš Vacek.

V letošním roce na sebe finanční arbitr upoutal pozornost, když rozhodl, že některé smlouvy o investičním životním pojištění u dvou pojišťoven jsou neplatné. Podle klientů pojišťoven může být neplatných smluv až milion. Dotčené pojišťovny naopak argumentují tím, že smlouvy byly uzavřeny v souladu se zákonem a rozhodnutí arbitra se týkalo jen konkrétních individuálních pojistných smluv.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.2.2019

Ilustrativní obrázek

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Ilustrativní obrázek

Finanční poradci si nechali platit za služby i léta po smrti klientů

Ilustrativní obrázek

Mark Cuban přirovnává investování do zlata investování do bitcoinu

Ilustrativní obrázek

Obor finančního poradenství v ČR stojí před nečekanou výzvou: Až milion smluv o životním pojištění nemusí být platnýchČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy padají; sledované indexy už klesly o více jak 10 % z nedávných maxim

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel čtvrteční seanci silnou ztrátou -4,43%.

Ilustrativní obrázek

Koruna aneb První případ nakažení koronavirem u nás

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují: včera byl počet nově nakažených po světě poprvé vyšší jak v Číně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.