Počet dětských dlužníků není velký, problém je v přístupu některých věřitelů

14:14 | E V | Diskuze

Podle čísel M.B.A. Finance je dětských dlužníků relativně i absolutně málo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na celkovém počtu nezaplacených dluhů, které má společnost ve správě, se podílejí jen necelým jedním promile. Nejvíce nezletilých dluží za pokuty v městské dopravě, jednotlivé případy se objevují u bank a telefonních operátorů. Většinu takových dluhů rodiče zaplatí mimosoudně. A pokud nereagují, někteří věřitelé vymáhají své pohledávky exekučně.

U bank dětem nejčastěji vznikají dluhy na běžném účtu, který založí rodiče, ale nedávají na něj peníze a dluh vzniká z poplatků za jeho vedení. „Takových případů jsou za rok jen desítky a nezaplacené dluhy nepřesahují jeden tisíc korun. Vzhledem k počtu a velikosti ostatních pohledávek bank je to marginální jev. Banky je s ohledem na reputační rizika většinou tvrdě nevymáhají a snaží se o smírné řešení,“ popsal množství a výši dětských dluhů Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance.

U telefonních operátorů se rovněž jedná o řádově desítky případů, kdy jsou na vině většinou rodiče, a bohužel často i úmyslně, kdy se za svoje děti schovávají před placením účtů.

Velké soukromé firmy obecně se snaží své pohledávky řešit nad rámec zákona a velký důraz kladou hlavně na prověřování zákazníků a řízení vztahů s nimi, aby vzniku dluhů předcházely.

Kolik dětí celkem dluží za svoz komunálního odpadu nebo za pokuty není centrálně evidováno, ale podle Exekutorské komory je nyní proti nezletilým vedeno na tři a půl tisíce exekucí. Poslanci sice schválili novelu insolvenčního zákona pro snazší oddlužení lidí, kterým vznikly dvě třetiny dluhu do jejich osmnácti let věku. Ti stráví v insolvenci pouze tři roky namísto pěti a nebude pro ně platit podmínka splacení minimálně 30 procent dluhu. Opravdové řešení problému by mohla přinést připravovaná novela občanského zákoníku, podle které by dluhy dětí přecházely na zákonného zástupce, případně na stát. „Je to logické, protože právní i morální odpovědnost za vztahy, ze kterých vznikají nesplácené dluhy nezletilých, by měli nést jejich rodiče, nebo ustanovení zástupci. Případy, kdy se po dětech vymáhá dluh, jsou proti zdravému rozumu a zákonodárci teď s velkým halasem látají díru, kterou sami vytvořili,“ komentoval Jakub Zetek vymáhání dluhů od dětí. „Pokud je dlužník nezletilý, o zaplacení dluhu jednáme pouze s jeho zákonným zástupcem,“ doplnil Zetek.

Dluhy za komunální odpad nebo nezaplacené jízdné vymáhají firmy, které jsou v drtivé většině ovládané municipalitami, a jde tedy vlastně o státní firmy, které by se mohly snažit o vstřícné vyřešení, když už legislativa prozatím selhává.

Zdroj:Vratislav Kopačka, mbacgroup
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Baupost Group: Jaké akcie ve 3Q prodával a kupoval Seth Klarman?

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Bridgewater Associates: Jaké akcie ve 3Q kupoval Ray Dalio?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevírá s kosmetickou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza mírně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 18.11.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.