Po zrušení summitu Trump-Kim začal dolar opět posilovat

08:37 | fa ra | Diskuze

Kalendář ekonomických údajů je v závěru týdne prázdnější. Německá důvěra podnikatelů bude zajímavá z pohledu vývoje celé eurozóny, ale i české ekonomiky. Investoři však budou především sledovat vývoj kolem Severní Koreje, protože Donald Trump včera zrušil dlouho očekávaný červnový summit v Singapuru.

Ilustrativní obrázek
Foto: 401(K) 2012

Důvěra německých podnikatelů se v květnu zřejmě stabilizovala

Důvěra německých podnikatelů měřená institutem Ifo se v květnu pravděpodobně stabilizovala. Očekáváme jen velmi mírný pokles celkového indexu o 0,2 bodu, složka očekávání by se přitom mohla lehce vylepšit. Fundamenty německé ekonomiky zůstávají nadále velmi dobré.

Dolar znovu útočí na 1,170 USD/EUR

Euro včera proti dolaru kompenzovalo část svých středečních ztrát, když se kurz postupně vzdaloval od hranice 1,170 USD/EUR. Večer a dnes ráno se ale tento pohyb obrátil, za čímž mohlo stát rozhodnutí Donalda Trumpa zrušit summit se Severní Koreou. Dolar začal posilovat a hladina 1,170 je opět na dosah.

Nezaměstnanost v Polsku klesá

Polská nezaměstnanost by měla pokračovat v poklesu. Kombinace silné poptávky po práci a příznivých sezónních efektů pravděpodobně stála za snížením dubnové míry nezaměstnanosti na 6,3 %.

Obchodování v regionu včera klidné, turecká lira obnovila svůj propad

Čtvrteční obchodování v regionu bylo poměrně klidné, alespoň v porovnání se středečními turbulencemi. Koruna vůči euru setrvala na letošním minimu 25,81 CZK/EUR a ostatní středoevropské měny si odepsaly zhruba desetinu procenta.

Důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku se v květnu vyšplhala na novou rekordní úroveň. Naopak důvěra podnikatelů se mírně snížila, ale stále zůstává velmi vysoko.

Pozornost investorů se upínala především na tureckou liru. Poté, co se tamní centrální banka snažila dupnout na brzdu výprodejů prudkým zvýšením sazeb a lira mírně posílila, se její kurz vrátil k oslabování. Investoři se obávají Erdoganova tlaku směrem k autoritativnější vládě, což by mohlo ještě více ohrozit nezávislost centrální banky a vést například ke snížení úroků. Co by se mohlo zdát jako dobrá věc pro ekonomiku, to by se v dlouhodobém horizontu podepsalo na vyšší inflaci a různých nebezpečných bublinách. Turecko zároveň trápí velká závislost na půjčkách v cizích měnách. Oslabování liry vede k rostoucím obavám, že například turecké firmy nebudou schopné splácet své závazky ve zdražujících se zahraničních měnách, což vede k dalšímu oslabování liry. Budoucnost liry je ale závislá především na směřování tureckého státu jako celku a na výsledcích červnových předčasných voleb. Její pokles ještě zdaleka nemusí být u konce.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

Ilustrativní obrázek

První odhad HDP: Polsko premiantem regionu, česká ekonomika zpomalí

Ilustrativní obrázek

Německá ekonomika prochází oživenímČti více
Ilustrativní obrázek

Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na VH

Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.