Po včerejším sprintu si dnes trhy odpočinou

08:38 | Redakce W4T | Diskuze

Dnes čekáme zklidnění poté, co včera centrální banky vlily optimismus do žil rozvíjejících se trhů. Turci razantně zvýšili sazby v boji o kredibilitu a kurz liry, zatímco Mario Draghi předvedl nečekaně sebevědomé představení po zasedání ECB. Dnešní čísla z amerického maloobchodu již jen naznačí, v jaké kondici je tamní spotřebitelská poptávka.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Americký maloobchod ukáže sílu poptávky

Americké maloobchodní tržby potvrdí, že spotřeba zůstává tahounem růstu, oproti předchozímu čtvrtletí však zvolňuje. Data podle nás ukáží, že celkové maloobchodní tržby rostly o silných 0,6 %, to je však ovlivněno velkým objemem prodejů dražších aut typu pick up. Růst cen pohonných hmot zase žene nahoru tržby čerpacích stanic. Maloobchodní tržby v kontrolní skupině, tedy ty, které přímo vstupují do HDP, nejspíše rostly o něco mírnějším tempem 0,4 %. To naznačuje, že spotřeba nadále podporuje růst americké ekonomiky, ale již zdaleka ne v takovém rozsahu jako tomu bylo ve druhém čtvrtletí.

Draghiho optimismus podpořil euro

Včerejšek byl dnem centrálních bank. Po razantním kroku turecké centrální banky (efektivní zvýšení zápůjční sazby o 475 bb), zasedala i Bank of England a Evropská centrální banka. Ačkoliv se od zasedání ECB všeobecně mnoho nového neočekávalo, tisková konference se nakonec nesla v překvapivě optimistickém duchu. Prognóza růstu HDP z dílny ECB byla revidována dolů o něco mírněji, než trhy čekaly. Nová prognóza inflace v sobě navíc skrývá silnější růst jádrových cen díky robustní domácí poptávce. Euro tak odpoledne výrazně posílilo až k hodnotě 1,170 USD/EUR. K tomu však dopomohla i o něco nižší čísla inflace ve Spojených státech.

Jádrové ceny v Polsku stagnují

Polská čísla jádrové inflace potvrdí to, co už naznačila včerejší celková inflace: ceny tam v srpnu stagnovaly. V meziročním vyjádření je sice jak celková, tak jádrová inflace na slušných 2 %, toto tempo je však nedostatečné pro polskou centrální banku, která má cíl ještě o půl procentního bodu výš. S růstem sazeb proto bude čekat, až inflace ještě o něco zrychlí, a k dalšímu zpřísnění měnové politiky tak dojde až ke konci příštího roku.

ČNB dnes oznámí požadovanou výši proticyklického kapitálového polštáře. Zde se neočekává změna ve výhledu požadované kapitálové přiměřenosti. Ze současné hodnoty 1,0 % tak bude požadavek na proticyklický kapitálový polštář v lednu příštího roku zvýšen na 1,25 % a v červenci na 1,50 %.

Střední Evropu táhla ECB i rozhodnost Turků

Středoevropské měny měly včera několik důvodů posilovat. Korunu nejdříve podpořil překvapivě dobrý výsledek běžného účtu platební bilance, která skončila jen v mírném schodku. Další impuls přinesla razance tureckých centrálních bankéřů. Sebevědomý výstup Maria Draghiho tomu odpoledne nasadil korunu. Kurz české měny se tak ke konci dne podíval až ke 25,50 CZK/EUR. Dařilo se i ostatním měnám v regionu. Zatímco maďarský forint přidal 0,4 %, posilování polského zlotého bylo mírněno zklamáním z vývoje běžného účtu. Polská měna přesto přidala 0,2 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Draghi v Evropském parlamentu vyjádřil důvěru v zesilování domácích cenových tlaků v EMU

Ilustrativní obrázek

FED: Zvýšení sazeb na zářijovém zasedání je hotová věc

Ilustrativní obrázek

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby

Ilustrativní obrázek

Oficiální přijetí eura v nedohlednu, euroizace ekonomik se ale prohlubuje

Ilustrativní obrázek

Třetí zvýšení sazeb v řaděČti více
Ilustrativní obrázek

FED MPCM – jakékoliv překvapení má potenciál vyvolat bouři na dluhopisovém trhu a ovlivnit vývoj na FOREXu

Ilustrativní obrázek

Komentář k výsledkům: Philip Morris rostl díky vyšším cenám cigaret a prodejům IQOS

Ilustrativní obrázek

Akcie Unipetrolu se dnes na pražské burze obchodují naposledy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent atakuje 4-leté maximum po víkendové schůzce členů ropného kartelu a Ruska

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR zveřejnil povzbudivé výsledky hospodaření za první polovinu letošního roku

Ilustrativní obrázek

Představitelé ECB začínají zpívat jestřábí píseň

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.