Po téměř čtyřech letech končí kvantitativní uvolňování

15:44 | E V | Diskuze

"V případě zpřísnění měnové politiky může dojít ke značnému růstu nákladů na obsluhu dluhů, což může vyvolat dluhovou krizi v jižní části eurozóny," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ilustrativní obrázek
Foto: ECB

 

 "Některé finanční aktiva dnes mohou být uměle nadhodnocené, což může mít za následek vyšší variabilitu cen na trhu," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

 

Evropská centrální banka dnes měla ukončit kvantitativní uvolňování, které mělo přispět k obnově ekonomiky po světovém hospodářském krizu. Kvantitativní uvolnění je režim měnové politiky, kdy centrální banka nakupuje finanční aktiva. Tím se ekonomika navyšuje nabídkou peněz, což tlačí na růst inflace. Nákup finančních aktiv zvyšuje poptávku, což se odráží v rostoucí ceně finančních aktiv a poklesu jejich výnosnosti.

 

Konec kvantitativního uvolňování přichází po téměř čtyřech letech v politicky napjaté situaci. V Itálii a nově i ve Francii vznikají vážné problémy při sestavování veřejných rozpočtů. Obě země se pravděpodobně vydají cestou stimulace hospodářství skrze rozpočtové deficity. Taková hospodářská politika má v konečném důsledku vliv na růst zadlužení, což může po vypršení kvantitativního uvolnění zvýšit náklady na splácení dluhů.

 

Za čtyři roky kvantitativního uvolnění byly finanční aktiva za 2,6 miliardy eur, což podpořilo růst cen na burzách. Nenakupovaly se však pouze evropská aktiva. Z ekonomických modelů je patrné, že podstatná část finančních toků směřovala k nákupu amerických akcií. Konec kvantitativního uvolňování by mohl mít negativní vliv na ceny akcií. Vzhledem k tomu, že se však neočekává zpřísnění měnové politiky v eurozóně prostřednictvím růstu úrokových sazeb dříve než v druhé polovině roku, existuje časový prostor pro přizpůsobení se novým podmínkám. 

Zdroj:Ing. Štěpán Křeček, MBA, BH Securities a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

ECB: Růst globální ekonomiky v příštím roce zpomalí, potom se ale hospodářství stabilizuje

Ilustrativní obrázek

Eurozóna: Běžný účet ECB na hodnotě 16,9 mld.

Ilustrativní obrázek

Americká ekonomika i ve třetím čtvrtletí pokračovala ve slušném růstu

Ilustrativní obrázek

ECB zasedá v atmosféře kupících se rizikČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy v úvodu obchodní seance připisují zisky

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dosáhla nového letošního maxima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.