Po špatném startu na začátku roku se trhy oklepaly

24.03.2016 10:00 | fa ra | Diskuze

Pomalu se nám blíží do svého závěru první čtvrtletí roku 2016. Navzdory mnoha očekáváním byl vstup finančních trhů do letošního roku téměř katastrofální. Byli jsme svědky dramatických výprodejů na akciových trzích po celém světě, padaly ceny komodit, propadaly se výnosy kvalitních státních dluhopisů, mnohdy hlouběji do záporného teritoria. Index finančních podmínek, který počítá agentura Bloomberg, se dostal na nejnižší úrovně od roku 2012.

Foto: Public Domain

Ruku v ruce s tímto vývojem na finančních trzích panovaly obavy z přenosu do reálné ekonomiky. Horší sentiment mezi nákupními manažery firem odhalily klesající PMI indexy na globální úrovni i ve velkých ekonomikách Spojených států, Velké Británie, eurozóny, Číny či Japonska.

Březnová zasedání klíčových centrálních bank ale přinesla na finanční trhy zklidnění – ECB přišla s razantním balíkem opatření na uvolnění měnových podmínek v eurozóně, Fed zase přislíbil neutahovat měnové kohouty tak rychle. Výsledkem je, že se index finančních podmínek na globálních trzích během března výrazně zlepšil a vymazal tak propady z ledna a první poloviny února.

Bohužel na datech z reálné ekonomiky to zatím vidět není. Předběžné hodnoty PMI indexů ukazují na pokračující zpomalování růstové aktivity v průmyslových sektorech nejvýznamnějších světových ekonomik. Přeci jenom existují časová zpoždění, než se klidnější situace na finančních trzích na vyšší průmyslové aktivitě projeví. Nicméně březnové zklidnění na finančních trzích je příslibem, že i v reálných ekonomikách by pesimismus mohl postupně ustupovat.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.