Po skončení série dobrých zpráv čekají evropské akcie horší časy, varují analytici Deutsche Bank

10:48 | wa pe | Diskuze

Americké a evropské akcie v minulých šesti měsících posilovaly především díky lepším než očekávaným makroekonomickým zprávám, jejich útlum však nyní může přinést výraznou korekci, jsou přesvědčeni analytici Deutsche Bank.

Ilustrační foto
Foto: Thomas Schulz

Pozitivní překvapení na makroekonomických zprávách z posledních 6 měsíců, může za 71 % poslední celosvětové rally na akciových trzích, tvrdí analytici největší německé banky. Evropské akcie v tomto období zaznamenaly největší posílení od roku 2009 a také akciové indexy v USA překonávají od listopadových prezidentských voleb svá historická maxima.

Pozitivní globální makroekonomická překvapení trvala pouze 5 % doby od roku 2003, kdy se začalo se sběrem dat, poznamenal analytik Sebastian Raedler ve své včerejší výzkumné zprávě. Z toho vyplývá, že aktuální série dobrých zpráv je nadprůměrně dlouhá a z čistě z pohledu statistiky nebude trvat o mnoho déle. Index makroekonomických překvapení Deutsche Bank nyní vykazuje nejvyšší hodnoty od května 2010. Raedler předpokládá, že index Euro Stoxx 600 uzavře v letošním roce na hodnotě 375, což sice představuje 2,2% růst ze současných úrovní, zároveň však očekává, že index kolem poloviny roku výrazně oslabí, což bude představovat atraktivní úrovně pro vstup do dlouhé pozice.

zdroj: Bloomberg

Investory oblíbenějším je index makroekonomických překvapení banky Citigroup, který se za minulý rok také pohyboval v nadprůměrně pozitivním teritoriu. Z velkých rozvinutých ekonomik se od listopadu na indexu nedařilo pouze Japonsku.  

zdroj: Bloomberg

Tyto indexy pomáhají investorům zorientovat se ve vývoji poměru makroekonomických ukazatelů vůči předpokladům analytiků za daná období. Sledovat můžeme také pozitivní korelaci mezi lepšími než očekávanými makroekonomickými výsledky a hospodářskými výsledky společností. Například analytici Morgan Stanley ve své aktuální zprávě k aktuální výsledkové sezóně evropských společností poznamenali, že pozitivní makroekonomický vývoj v posledních měsících se podepíše na lepších než očekávaných výsledcích společností a růstu jejich akcií.

zdroj: Bloomberg

Nadšení brzdí například Mark Tinker, investiční manažer AXA Framlington Asia Equities, který upozorňuje na fakt, že pozitivní překvapení na straně makroekonomických dat zachycují vývoj pouze zpětně, zatímco hospodářské výsledky společností jsou více ovlivněny aktuální situací. Investoři se soustředí na počáteční zveřejnění statistik, jejich pozdější revizi se však poté dostane mnohem menší pozornosti. „Trh se po zveřejnění makroekonomických zpráv vydává jako stádo jedním směrem, což jen vytvoří příležitost obchodovat směrem opačným. Není potřeba odhadovat směr pohybu, stačí vyčkat, než jsou nové údaje zohledněny v ceně a poté obchodovat opačným směrem,“ napsal Tinker ve své zprávě klientům v minulém týdnu.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.