PMI ve zpracovatelském průmyslu - komentář Radomíra Jáče

15:40 | E V | Diskuze

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v září zvýšila, fakticky šlo o první nárůst od listopadu 2018.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průzkum hlásí zrychlení růstu výroby a po téměř dvou letech se v tuzemském zpracovatelském průmyslu zvýšily také nové zakázky, kterým pomohl i růst exportní poptávky.

Dobrou zprávou je také zmírnění poklesu zaměstnanosti, kde byl pokles nejmírnější od června 2019.

 

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v září z hladiny 49,1 na úroveň 50,7, když finanční trh očekával nárůst na 51,0.

Mírně slabší než očekávaná úroveň PMI indikátoru je přesto významná, neboť v září byla prolomena úroveň padesáti bodu, jež odděluje pokles a růst aktivity v příslušném sektoru ekonomiky.

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu tak letos v září, měřeno optikou průzkumu PMI, vzrostla poprvé od listopadu 2018.

Zároveň ale úroveň PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu stále viditelně zaostává za úrovní příslušného indikátoru pro Německo a eurozónu jako celek.

 

Zářijový průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí zrychlování růstu výroby a po téměř dvou letech se k růstu vydaly i nové zakázky, včetně exportních objednávek.

Snaha omezit náklady vede firmy ke snižování počtu zaměstnanců, nicméně i zde se negativní tendence zmírňují a pokles zaměstnanosti se v září dále zpomalil.

 

Tuzemský průmysl se postupně zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily uzavírky spojené s koronavirem.

Pro nejbližší týdny, tedy přinejmenším pro říjen, se ale rýsuje otázka, nakolik na průmyslovou aktivitu dopadnou preventivní opatření spojená s druhou vlnou pandemie koronaviru.

 

Průmysl má šanci se s druhou vlnou koronaviru vypořádat lépe, než některá odvětví služeb, neboť na průmysl se zatím nevztahují žádné uzavírky či omezení činnosti.

Pro tuzemský průmysl je dobrou zprávou také růst průmyslové aktivity na straně našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem.

Samotný zářijový průzkum PMI hlásí, že míra optimismu v tuzemském průmyslu, tedy očekávání pro příštích dvanáct měsíců, vzrostla na nejvyšší úroveň od října 2018, i tak ale úroveň optimismu zůstává historicky podprůměrná.

 

Pro celý rok 2020 očekávám pokles průmyslové výroby o zhruba 8,5 %, k meziročnímu růstu se tuzemský průmysl vrátí až v roce 2021, kdy by celoroční růst výroby mohl překonat 4,5 %.

 

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.10.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.10.2020

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Průmysl a zahraniční obchod si daly v srpnu pohov

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke stavebnictví a průmyslu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 7.10.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

ČNB schválila proces vytěsnění minoritních akcionářů PFNonwovens

Ilustrativní obrázek

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti: zločinci zneužívají při útoku na firmy současné pandemie

Ilustrativní obrázek

ČEZ uspíšil prodej Počerad, k transakci dojde již na konci roku 2020, tedy o tři roky dříve

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.