PMI v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006

08:49 | fa ra | Diskuze

Pozornost trhu dnes bude směřovat na indikátory PMI. Zatímco ve Spojených státech čekáme jejich mírnou korekci, v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006. Vysokou důvěru v domácí ekonomiku ukáže i český konjunkturální průzkum.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

PMI indexy se drží na vysokých úrovních

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech zřejmě v lednu zkorigují svůj listopadový růst a o 2,3 % m/m se propadnou. Mírnou korekci očekáváme i u PMI ze zpracovatelského průmyslu.

Kompozitní PMI za celou eurozónu vyšplhal v prosinci na vysokých 58,1 bodu. Podle ekonomů SG si tento ukazatel mírně polepší i v lednu, když dosáhne 58,2 bodu. V následujících měsících však očekáváme jeho korekci.   

Euro na nejsilnější úrovni za poslední tři roky

Včera zveřejněný německý Zew index výrazně předčil tržní očekávání. Ve složce hodnotící současnou situaci dosáhl 95,2 bodu, což je nejvyšší úroveň od roku 2001, kdy byl průzkum mezi finančními investory zahájen. Euro však na zveřejněná data nijak zásadně nereagovalo, naopak v průběhu dne mělo spíše tendenci ztrácet. Zisky si začalo připisovat až v odpoledních hodinách, kdy bylo oznámeno, že Donald Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček. Obavy z obchodní politiky Spojených států tak poslaly dolar na nejslabší úroveň za poslední tři roky.

Důvěra v českou ekonomiku zůstane vysoká

Dnes bude zveřejněn lednový konjunkturální průzkum ČSÚ. Ten pravděpodobně ukáže, že důvěra v českou ekonomiku zůstává vysoká. V prosinci se tento ukazatel vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2008 a již zveřejněná data z oblasti průmyslu a maloobchodu naznačují, že by se českým podnikatelům i spotřebitelům mělo dobře dařit i nadále. Zajímavý bude pohled na vývoj spotřebitelské důvěry, která v prosinci překvapivě mírně poklesla, a to i navzdory rostoucím mzdám a klesající nezaměstnanosti. I tak se ale tento indikátor drží poblíž své historicky nejvyšší úrovně.

Podle Marka Mory je dvojí zvýšení sazeb jisté, může jich však být i více

Obchodování s českou korunou bylo včera poklidné. Domácí měna se vůči euru držela v čtyřhaléřovém pásmu 25,39-25,43 CZK/EUR. Objemy obchodů byly stejně jako v minulých dnech velmi nízké. Dnes zveřejněný konjunkturální průzkum koruně mnoho nových impulzů pravděpodobně nepřinese. Z letargie by korunu mohlo vytáhnout vystoupení některého z českých centrálních bankéřů, kteří dnes mají poslední den před začátkem embarga na vyjadřování k měnově politickým otázkám. Agentuře Reuters včera poskytl vyjádření Marek Mora. Ten vidí dvojí zvýšení sazeb v letošním roce jako téměř jisté. Pokud by data i nadále pozitivně překvapovala, může jich podle něho být i víc. Od opuštění kurzového závazku koruna vůči euru posílila o 6,3 % a podle Mory může tímto tempem posilovat i nadále.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Americké akcie si nakonec včera připsaly slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: České domácnosti jsou ve svých výdajích opatrnější

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

Eurozóna: Index nákupních manažerů Markit v prosinci v souladu s odhady beze změny na 51,4Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Nordstrom oslabují po slabých tržbách během zimních svátků

Ilustrativní obrázek

Pražská burza slušně posílila díky bankovnímu sektoru

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 4Q odhady

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Snap klesají v předburzovní fázi o více než 8 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.1.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.