PMI v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006

08:49 | fa ra | Diskuze

Pozornost trhu dnes bude směřovat na indikátory PMI. Zatímco ve Spojených státech čekáme jejich mírnou korekci, v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006. Vysokou důvěru v domácí ekonomiku ukáže i český konjunkturální průzkum.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

PMI indexy se drží na vysokých úrovních

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech zřejmě v lednu zkorigují svůj listopadový růst a o 2,3 % m/m se propadnou. Mírnou korekci očekáváme i u PMI ze zpracovatelského průmyslu.

Kompozitní PMI za celou eurozónu vyšplhal v prosinci na vysokých 58,1 bodu. Podle ekonomů SG si tento ukazatel mírně polepší i v lednu, když dosáhne 58,2 bodu. V následujících měsících však očekáváme jeho korekci.   

Euro na nejsilnější úrovni za poslední tři roky

Včera zveřejněný německý Zew index výrazně předčil tržní očekávání. Ve složce hodnotící současnou situaci dosáhl 95,2 bodu, což je nejvyšší úroveň od roku 2001, kdy byl průzkum mezi finančními investory zahájen. Euro však na zveřejněná data nijak zásadně nereagovalo, naopak v průběhu dne mělo spíše tendenci ztrácet. Zisky si začalo připisovat až v odpoledních hodinách, kdy bylo oznámeno, že Donald Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček. Obavy z obchodní politiky Spojených států tak poslaly dolar na nejslabší úroveň za poslední tři roky.

Důvěra v českou ekonomiku zůstane vysoká

Dnes bude zveřejněn lednový konjunkturální průzkum ČSÚ. Ten pravděpodobně ukáže, že důvěra v českou ekonomiku zůstává vysoká. V prosinci se tento ukazatel vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2008 a již zveřejněná data z oblasti průmyslu a maloobchodu naznačují, že by se českým podnikatelům i spotřebitelům mělo dobře dařit i nadále. Zajímavý bude pohled na vývoj spotřebitelské důvěry, která v prosinci překvapivě mírně poklesla, a to i navzdory rostoucím mzdám a klesající nezaměstnanosti. I tak se ale tento indikátor drží poblíž své historicky nejvyšší úrovně.

Podle Marka Mory je dvojí zvýšení sazeb jisté, může jich však být i více

Obchodování s českou korunou bylo včera poklidné. Domácí měna se vůči euru držela v čtyřhaléřovém pásmu 25,39-25,43 CZK/EUR. Objemy obchodů byly stejně jako v minulých dnech velmi nízké. Dnes zveřejněný konjunkturální průzkum koruně mnoho nových impulzů pravděpodobně nepřinese. Z letargie by korunu mohlo vytáhnout vystoupení některého z českých centrálních bankéřů, kteří dnes mají poslední den před začátkem embarga na vyjadřování k měnově politickým otázkám. Agentuře Reuters včera poskytl vyjádření Marek Mora. Ten vidí dvojí zvýšení sazeb v letošním roce jako téměř jisté. Pokud by data i nadále pozitivně překvapovala, může jich podle něho být i víc. Od opuštění kurzového závazku koruna vůči euru posílila o 6,3 % a podle Mory může tímto tempem posilovat i nadále.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Šance, že ekonomika USA spadne do dvou let do recese je jedna ku třem, tvrdí ekonomové

Ilustrativní obrázek

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Ilustrativní obrázek

Po zrušení summitu Trump-Kim začal dolar opět posilovat

Ilustrativní obrázek

Americký dolar oslabuje v reakci na zrušené setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una

Ilustrativní obrázek

Výroba aut do dubna klesla o 0,6 procenta na půlmilion vozůČti více
Ilustrativní obrázek

Francouzského růžového vína bude letos nedostatek

Ilustrativní obrázek

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Ilustrativní obrázek

Tesla si nechala z Německa expresně zaslat výrobní roboty pro svou Gigafactory

Ilustrativní obrázek

Bayer v příštím týdnu získá povolení úřadů USA k akvizici Monsanto, informuje agentura Bloomberg

Ilustrativní obrázek

ZTE bude moci dále podnikat. Vláda USA se dohodla s Čínou na kompromisu

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA roste na maximum od března 2015

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.