Platy českých učitelů: Čeští učitelé jsou na platech stále biti.

14:14 | E V | Diskuze

Ve srovnání platů vysokoškoláků dopadli nejhůř z 36 zemí OECD

Ilustrativní obrázek
Foto: woodleywonderworks

Platy českých učitelů dopadly nejhůře ve srovnání s jejich kolegy v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V roce 2018 nedosáhly ani na dvě třetiny průměrného platu vysokoškoláků. Mzdy českých pedagogů jsou tak horší než na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku.

Ani přes zvyšující se platy se nejsou čeští učitelé ve srovnání se zahraničními kolegy příliš dobře hodnocení. Podle údajů za loňský rok je z 36 zemí OECD Česko na posledním místě. Čeští pedagogové dosáhnou jen na 0,6 průměrného platu vysokoškoláků.

Česko tak předehnaly země jako Turecko, Brazílie, ale například i všichni členové Visegrádské čtyřky, tedy Maďarsko, Polsko a Slovensko. Naopak nejlépe jsou na tom učitelé na Kostarice, kteří mají 1,5násobek průměrného platu vysokoškoláků. V Evropě dopadlo nejlépe Lotyšsko, jehož učitelé dosahují na 1,4 násobek. Průměrný plat českých kantorů byl v roce 2018 asi 35 tisíc korun hrubého. 

Na prvním stupni základních škol navíc na jednoho učitele vychází i poměrně hodně žáků. Podle údajů z roku 2017 je to 19 dětí na učitele, přičemž průměr OECD je 15 dětí a Evropské unie 14. Na druhém stupni a středních školách je situace už o poznání lepší, tam je Česká republika zhruba na průměrných hodnotách. 

Situace se za poslední roky příliš nezlepšila. Podle dat Eurostatu z let 2013 a 2014 vycházelo na prvním stupni základních škol také zhruba 19 dětí na jednoho učitele.

OECD je organizace 36 zemí světa, která je základem pro ekonomickou a sociálně-politickou spolupráci. Vznikla v roce 1961. Česká republika je členem od roku 1995.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stát chce učitelům přidat 2 700 Kč. Komora teď ukázala, kolik berou a na kolik vzroste plat učitelůČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Ilustrativní obrázek

Wall Street načíná týden poklesem

Ilustrativní obrázek

Technologické akcie zasáhla zpráva Applu

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 4Q kupoval a prodával Warren Buffett?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.