Platby platebními kartami poprvé v historii přesáhly hotovostní platby

13:26 | Ne Ro | Diskuze

Je to snad začátek konce papírků, kterými jsme zvyklí platit a které, na rozdíl od bezhotovostních plateb, jsou pro úřady hůře kontrolovatelné?

Foto: Michal Jarmoluk

Spotřebitelé po celém světě stále větší měrou používají k placení bezhotovostní platební karty, ať už kreditní či debetní, a také čím dál raději nakupují online a prostřednictvím mobilních aplikací. Jinými slovy, spotřebitelé platí hotovostně čím dál tím méně.

V letošním roce se dokonce očekává, že poprvé v historii spotřebitelé uskuteční objemem více transakcí platební kartou než pomocí hotovosti, uvádí společnost pro průzkum trhu Euromonitor International, jež sleduje platby spotřebitelů již po několik desetiletí. V roce 2016 se očekává, že spotřebitelé po celém světě utratí okolo 23,2 biliónů USD prostřednictvím karetních plateb a "pouze" 22,6 biliónů USD provedou hotově. I když tento údaj sám o sobě může představovat milník pro platby kartami a online, jedná se milník pouze formálně, soudí Kendrick Sands, finanční analytik spotřebitelů ze společnosti Euromonitor.

Tento trend totiž dlouhodobě hovoří ve prospěch bezhotovostních transakcí kartou a online a týká se delšího období posledních 20 let.

Zdroj: Euromonitor International

Technologie umožnila po celém světě lehčí přístup k finančním službám. Mimoto, některé státy zavedly různé benefity při používání bezhotovostních plateb namísto hotovosti, a to ve snaze snížit objem nelegálních transakcí a šedé ekonomiky. Jihokorejská vláda kupříkladu začala propagovat platební karty v roce 1997, a to s cílem navýšit spotřebu v zemi a snížit objem hotovostních plateb, které jsou jak známo hůře vysledovatelné pro případnou daňovou kontrolu, píše The Economist. Největší podíl na růstu karetních transakcí v letech 2015 a 2016 přitom náleží asijským oblastem v Tichomoří a čítá 1,7 biliónů uskutečněných bezhotovostních transakcí. Dále následuje Severní Amerika, která zaznamenala nárůst tohoto typu transakcí o 187 miliard USD, uvádějí čísla zveřejněná společností Euromonitor. Mobilní platební transakce také rychle narůstají v Číně a finančně-technologické společnosti již mají podobný počet klientů jako největší banky v zemi, uvádějí data ze Citigroup. Nárůst počtu debetních karet je dalším z důvodů, proč objem hotovostních operací během několika posledních let klesal. Debetních karet přibylo celosvětově o přibližně 8 %, a sice podle počtu vydaných karet v letech 2015 a 2016. Za totéž období se dle stejného hlediska počet kreditních karet celosvětově zvýšil o cirka 5 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.