Plánujete investice do vody? Akcie, které by neměly uniknout Vaší pozornosti

05:56 | wa pe | Diskuze

Voda je zásadní podmínkou života na Zemi, a přestože si většina z nás její vzácnost ve svém každodenním životě neuvědomuje, v příštích desetiletích bude hrát její nedostatek čím dál významnější roli. Akcie, kterých společnost představují slibné investice do zpracování a distribuce vody?

Ilustrační obrázek
Foto: Public Domain

Všichni, kdo někdy četli kultovní román Duna, si dokážou představit, jakým výzvám čelí společnost, kde je nedostatek vody hlavním faktorem rozhodujícím o přežití či zániku. Ačkoli jsme vizím Franka Herberta hodně vzdáleni, již dnes někteří odborníci varují, že války 21. století budou vedeny především o vodu, které začíná být na některých místech planety extrémní nedostatek. Přestože asi tři čtvrtiny povrchu planety Země jsou tvořeny vodou, přibližně jen 1 % veškeré vody je vhodné ke konzumaci.

Spotřeba vody se přitom zvyšuje společně s růstem globální populace a značnými nároky na vodu ze strany zemědělství, ale také průmyslové výroby nebo aktuálně hydraulického frakování používaného při těžbě ropy. Analytici a profesionální správci aktiv se vzhledem k hrozícímu nedostatku začali v posledních desetiletích zajímat o vodu jakožto investiční prostředek. Pozitivně tomuto trendu nahrávají také předvolební sliby nového prezidenta USA, Donalda Trumpa, který počítá s masivními investicemi do infrastruktury země.  „Celá řada dobře zdokumentovaných skandálů se znečištěním vod v USA nebo široce rozšířené znečištění povrchových i podzemních vod v Číně zvýšili důležitost správného jednání před tím, co je levné,“ uvedl investiční manažer Matt Sheldon z KBI Global Investors. Politici, kteří podle něj opomíjeli investice do vody, se nyní snaží investicemi do infrastruktury oslovit voliče napříč politickým spektrem.

Pokud plánujete investice do vody, máte na výběr širokou paletu společností podnikajících v celé řadě aktivit od těch, které se zabývají distribucí vody, přes zpracovatelské společnosti až po výrobce pump a filtrů či technologické společnosti vyvíjející software a technologie pro správu a kontrolu nakládání s vodou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.