Pivovar Strakonický Dudák hlásí pokles produkce. Poškodil nás protikuřácký zákon, tvrdí vedení

12:24 | wa pe | Diskuze

Strakonický Dudák, jediný český pivovar ve vlastnictví města, bude mít za loňský rok výstav nižší o několik procent. V roce 2016 byl 57.624 hektolitrů. O pět procent loni klesl prodej sudového piva. ČTK to dnes řekl sládek Dušan Krankus.

Ilustrativní obrázek
Foto: QuinnDombrowski

Zisk a tržby vedení pivovaru neuvedlo. Pivovar dnes, v den 170. výročí narození spisovatele Karla Klostermanna, představil nový světlý dvanáctistupňový ležák Klostermann.

"Výstav zase o něco klesnul. Pivovar má bohužel 80 procent restaurací na vesnicích, které protikuřácký zákon postihl hodně, zejména v měsících, kdy se ochladilo, a kuřáci nebyli ochotni chodit před hospody. Kolem pěti procent je pokles na sudovém pivu, lahvové pivo kleslo možná o dvě procenta. Netěší nás to, snažíme se tenhle trend zvrátit," řekl Krankus.

Pivovar, jenž zaměstnává 60 lidí, měl v roce 2016 výstav 57.624 hektolitrů, meziročně nižší o 2720 hektolitrů. Obrat předloni činil 89,1 milionu Kč, meziročně poklesl o šest procent. Zisk po zdanění klesl v roce 2016 o 77,5 procenta na 148.000 korun.

Předseda představenstva Rudolf Oberfalcer již dříve ČTK řekl, že výsledek za loňský rok nepříznivě ovlivní daňová kontrola za roky 2013 a 2014, finanční úřad vyměřil daňový doměr přes milion korun kvůli ztrátám obalů. Věc finančnímu úřadu předala policie, která nezjistila pachatele, měla podezření na spáchání daňového deliktu. "Zabezpečili jsme sklady prázdných obalů oplocením, doplnili kamerový systém o další kamery, posílili kontroly při expedici zboží," popsal nová opatření Oberfalcer.

Dnes představil pivovar světlý dvanáctistupňový ležák Klostermann. V nabídce má již polotmavou třináctku stejného jména, s tou proniká i do prémiových restaurací. Nové pivo se vaří na dva rmuty, pak týden kvasí v otevřených kádích na spilce, odkud putuje na 40 dní do ležáckého sklepa. "Zvolili jsme větší podíl Žateckého poloraného červeňáku," řekl Krankus. Dudák nabízí osm stálých značek. Do května navaří pivovar každý měsíc 250 hektolitrů světlého Klostermanna, poté by měla čísla podle sládka růst.

Pivovar zvažuje, že začne letos stáčet pivo do plechovek. Vlastní stáčírnu neplánuje. "Jednáme s Platanem, do konce března bychom měli mít jasno, ale je tady alternativa, že to bude tak drahé, že se nám to nevyplatí. V plechovkách by měl být světlý Klostermann," řekl Krankus.

V březnu dostaví Dudák prodejnu u vstupu do pivovaru za 4,5 milionu Kč. Pivovar rozšiřuje i síť značkových restaurací Dudákoven. Zatím jich je sedm, ve Strakonicích, v Praze, Českých Budějovicích, Neratovicích a Kubově Huti na Šumavě. Nová by měla být od května v Písku.

Počátky strakonického piva se datují do roku 1308, várečné právo získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun. Radnice splácí úvěr, zbývá uhradit asi 14 milionů korun.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budvar loni prodal 1,54 mil. hektolitrů piva, o 4 procenta méně, vývoz byl ale rekordní

Ilustrativní obrázek

Pivo nelze označovat za zdraví prospěšné, rozhodl německý soud

Ilustrativní obrázek

Česká produkce piva loni klesla na 20,32 milionu hektolitrů

Ilustrativní obrázek

Heineken stahuje kontroverzní reklamu poté, co byla obviněna z rasismu

Ilustrativní obrázek

Českému pivu se v Číně loni nedařilo, export poklesl o 43 procent

Ilustrativní obrázek

Pivovar Litovel vykázal za minulý rok rekordní výstav pivaČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na začátku pátečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.2.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.