Piper Jaffray: Tesla Inc. se na čínském trhu konkurence obávat nemusí

08:34 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z Piper Jaffray ve své úterní studii uvedli, že výrobce elektromobilů Tesla Inc. (TSLA) se prý konkurence na čínském trhu obávat nemusí. Očekávají, že jeho akcie posílí až na úroveň 386 USD.

Foto: david.nikonvscanon

Analytici z Piper Jaffray šli se svým optimismem dokonce až tak daleko, že směle tvrdí, že automobilce Tesla Inc. "nikdo nemůže konkurovat". Jde prý totiž o největšího výrobce elektromobilů na světě a jeho značka má velice dobrou reputaci. A to i přes fakt, že je tato automobilka dosud ve ztrátě a na dosažení její ziskovosti se čeká jako na Godota.

Analytiky přivedlo k závěru, že se za současné konstelace elektromobilům Tesla Inc. nikdo na čínském trhu nevyrovná, setkání s místními výrobci elektromobilů v čínském Pekingu.  Potvrdili proto své investiční doporučení pro akcie TSLA na Overweight s cílovou cenou 386 USD, což předpokládá posílení této akcie oproti pondělní uzavírací ceně o cca 10 %. Jejich kolegové z Goldman Sachs, kteří se na Tesla Inc. dívají o poznání pesimističtěji, v pátek zvýšili cílovou cenu pro akcie TSLA ze 180 USD na 190 USD. Nicméně zpět k analytikům z Piper Jaffray: Podle nich čínští výrobci elektromobilů údajně vyvíjejí veliké úsilí, aby vypustili na trh své vlastní elektromobily v termínu. To jest do doby, než začne platit vládou stanovený zákaz vozidel na fosilní paliva. Čínské elektromobily jsou ale podle analytiků z Piper Jaffray podstatně vzdáleny úrovni, kterou nabízejí aktuálně prodávané (tj. v Číně) elektromobily Tesla Model S a Model X.

Ve studii zmiňovaných analytiků se totiž dočteme, že "každý, kdo se měl možnost projet čínskými elektromobily a elektromobily od Tesla, tak vám poví, že nejde o konkurenční produkty." Což může být vlastně pozitivní zjištění, jelikož by to mohlo taky znamenat, že čínské elektromobilky cílí zkrátka na jinou klientelu než Tesla. Čínští výrobci se totiž mohou zaměřovat třeba na klientelu, které je naprostá většina a která řeší pořizovací cenu svého vozu na úkor luxusu, který daný vůz poskytuje. Navíc se moc často zapomíná na to, že elektromobily nemusejí představovat tu nejlepší cestu ke skutečné ekologii a může jít jen o obří byznys-kolotoč: Baterie jsou drahé, suroviny na jejich výrobu se musejí těžit, čímž dochází k ničení přírodní krajiny. Nezbytná je existence široké sítě dobíjecích stanic, jinak jsou elektromobily nepoužitelné. Citlivějším lidem může vadit i vyšší míra elektrosmogu v těchto autech atd. Ani argument se snižováním emisí oxidu uhličitého neobstojí, podíváme-li se na přísně nastavené budoucí limity pro tyto plyny u aut a srovnáme-li je třeba s dvacetkrát vyššími limity, které jsou povoleny na běžném pracovišti atd. Zatímco třeba o takovém vodíku se relativně moc nemluví a ani se do této technologie moc neinvestuje...

Každopádně se Tesla všemožně pokouší proniknout i na čínský trh. A to třeba tak, že upravuje své elektromobily vyvážené do Číny, aby vyhovovaly lokálním standardům. Kupříkladu včera proběhla zpráva o tom, že Tesla upravila dobíjecí port elektromobilů Model S a Model X vyvážených do Číny tak, aby byl kompatibilní s čínskými dobíjecími stanicemi. Kromě toho chce Tesla v Číně podstatným způsobem rozšířit svou síť rychlodobíjecích stanic pro elektromobily. Do konce letošního roku tam zamýšlí instalovat 1000 těchto stanic. Jen v šanghajském obchodním centru plánuje těchto stanic 40 až 60.

Analytici z Piper Jaffray uvádějí, že Čína začne v roce 2019 prověřovat počty vyrobených elektromobilů a jejich poměr k vyrobeným autům se spalovacími motory. Společnosti, které budou vyrábět zákonem stanovený poměr elektromobilů z celkového počtu vyrobených aut své značky, pak budou finančně zvýhodněny. V Číně se v roce 2016 prodalo 507 tisíc vozidel s "novým" pohonem. To představuje nárůst oproti roku 2015 o 50 %.

Akcie Tesla Inc. od počátku letošního roku posílily zatím o 64 %.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.