PFNonwovens: rozšířený komentář k výsledkům za 3Q 2018

17:11 | S L | Diskuze

PFNonwovens za 3Q 2018 představil dobrá čísla.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pegas Nonwovens
Výsledky hospodaření za 3Q 2018
 mil. Kč 3Q 2018 Odhady Fio 3Q 2017

y/y

Výnosy 1546  1538 1453  +6,4%
EBITDA 338  322 268 +26,3 %
EBIT 221  205 152  +45,4%
Čistý zisk
158  149 18  -
Zisk na akcii (Kč)
 18  17,0 2,1  -

 

 Výnosy meziročně vzrostly v souladu s naším očekáváním o 6,4 % na 1546 mil. Kč, když pozitivně působily meziročně vyšší ceny polymerů. Podle našich předpokladů v podstatě žádný meziroční impuls nevzešel z objemu produkce, která ve 3Q 2018 dosáhla úrovně 27,6 tis. tun a byla prakticky stabilní. PFN totiž v posledních dvanácti měsících operuje s neměnnou výrobní kapacitou (v loňském prvním pololetí zprovozněná nová tuzemská linka již ve 3Q 2017 plně přispívala do výsledků hospodaření) a nebyl tak důvod k žádným výraznějším meziročním výkyvům v produkci, potažmo v prodejích. PFN tak na úrovni tržeb profitoval zejména z vývoje cen polymerů, které se v letošních jarních měsících pohybovaly v průměru kolem 1380 EUR/t, zatímco loni byly blíže hranici 1300 EUR. Ceny základních vstupních surovin z letošního jara pak PFN díky zabudovanému přenosovému mechanismu mohl přenést do cen své finální produkce, a to pak umožnilo výše zmíněný meziroční růst výnosů.

Provozní zisk EBITDA zaznamenal nárůst o 26,3 % y/y na 338 mil. Kč, což bylo mírně výše než náš odhad posazený na hladinu 322 mil. Kč. Nákladová strana hospodaření se tak vyvíjela mírně příznivěji než jsme očekávali, EBITDA marže tedy dosáhla (i přes červnový nárůst cen polymerů k hranici 1425 EUR, což vytvářelo negativní tlak na provozní náklady ve 3Q 2018) slušných 21,9 % oproti námi odhadovaným 20,9 %. Je tak patrné, že PFN se dobře vypořádal s lehce akcelerujícími cenami vstupů z průběhu června a dokázal být na nákladové straně efektivní.

Čistý zisk dosáhl téměř v souladu s naším očekáváním úrovně 158 mil. Kč a výrazně tak vzrostl z loňské hladiny 18 mil. Kč, když loni byla čistá ziskovost významněji zatížena nerealizovanými kurzovými ztrátami. Čisté zisky společnosti často bývají volatilnější, a to právě kvůli kurzovým pohybům, jenž mají vliv na přecenění rozvahových položek. Tyto přeceňovací operace jsou však výhradně nehotovostního charakteru, a proto občasným výraznějším pohybům na úrovni čistého zisku nepřikládáme větší váhu. O výkonnosti společnosti tak předně vypovídá hlavní ukazatel provozní ziskovosti v podobě EBITDA.

Management společnosti se rovněž vyjádřil k probíhajícím investičním projektům souvisejícím s rozšířením výrobní kapacity. Výstavba nového závodu v Jižní Africe pokračuje podle plánu, koncem října již byla zahájena montáž výrobní linky (roční kapacita cca 10 tis. tun) s jejímž komerčním náběhem se počítá v závěru prvního pololetí příštího roku (stejnou indikaci představil management i po výsledcích za 2Q 2018). Rovněž u plánované tuzemské semikomerční linky o roční kapacitě 8 – 15 tis. tun se plány nemění. Její uvedení do komerčního provozu je předpokládáno ve 3Q 2019.

Společnost dále v souladu s naším očekáváním ponechala výhled letošní EBITDA v rozmezí 1220 – 1380 mil. Kč. Ceny polymerů od červnového nárůstu vykazují stabilitu, což podle našich odhadů značí, že provozní ziskovost za 4Q 2018 by se mohla pohybovat na obdobných úrovních jako v letošním 3Q. Celoroční EBITDA tak dostává po dnešním výsledkovém reportu reálnější obrysy s tím, že by se měla dostat alespoň do intervalu 1310 – 1340 mil. Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zaostřeno na PFNonwovens - shrnutí roku 2018 a výhled na rok 2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza na začátku čtvrtečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zahajuje mírně slabší

Ilustrativní obrázek

Přažská burza vstoupila do posledního dne v týnu na červené nule

Ilustrativní obrázek

PFNonwovens: výsledky hospodaření za 3Q 2018

Ilustrativní obrázek

PFNonwovens: odhady hospodaření za 3Q 2018Čti více
Ilustrativní obrázek

Šéf newyorského Fedu J. Williams upozorňuje na problém klesajících inflačních očekávání

Ilustrativní obrázek

Německý DAX uzavřel v pátek plusu

Ilustrativní obrázek

Po Valentýnská analzýza: Muži i ženy si vybírají auta se silnějším motorem, něžnější pohlaví více dbá na praktičnost a bezpečí

Ilustrativní obrázek

Mírný růst na závěr týdne, excelovala mediální CETV

Ilustrativní obrázek

Volkswagen předběžně zveřejnil výsledky svého hospodaření za fiskální rok 2018

Ilustrativní obrázek

Češi se nezajímají o podmínky půjčky, rozhodující je výše měsíční splátky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.