Pět zemí s měnami vázanými na měny jiných zemí

07:15 | V Z | Diskuze

Tlak na uvolnění kontroly nad kurzem měn, kterému čelí rozvojové země, nejsilněji pocítíte na ulicích egyptské Káhiry, nigerijské Abuje či tádžického Dušanbe.

Foto: Public Domain

 

Jednotlivci i firmy v pěti zemích od Střední Asie přes Blízký Východ až po Afriku podle průzkumu provedeného agenturou Bloomberg platí za nákup amerických dolarů o 4 až 136 % více, než činí oficiální směnný kurz. Tzv. černý trh kvete v době, kdy je na trhu nedostatek dolarů. Existence černého trhu indikuje, jak moc by měl být kurz měny devalvován, aby dosáhl férové hodnoty.

Centrální banky zemí, jejichž měny jsou vázány na měny jiných zemí, v poslední době čelily tlaku klesajících cen komodit a zpomalení globálního růstu, který vedl k propadu kurzů měn o nejméně 18 %, od Brazílie až po Rusko. V průběhu čtyř měsíců po překvapivé devalvaci čínského juanu v srpnu 2015 uvolnily kontrolu nad měnovým kurzem Kazachstán, Argentina a Ázerbájdžán, ve snaze podpořit konkurenceschopnost a ochránit ekonomické rezervy.

Nabízíme seznam zemí, v nichž kvetoucí neregulovaný obchod s valutami pravděpodobně donutí centrální banky přehodnotit měnovou politiku za situace, kdy se ceny ropy blíží dvanáctiletým minimům, nepokoje na Blízkém Východě snižují příjmy z turistiky a obchodu ubližuje devalvace na klíčových exportních trzích.

 

Nigérie

Měna: naira

Od doby, kdy největší producent ropy v Africe v březnu 2015 navázal kurz své měny naira v na americký dolar v poměru 197-199:1, poklesly ceny ropy o více než 40 %. Pod tímto tlakem devizové rezervy centrální banky spadly v uplynulém měsíci na 28 miliard dolarů, nejnižší úroveň za nejméně pět let. Ředitel největší společnosti v zemi, Dangote Group, minulý týden prohlásil, že měnová politika prosazovaná centrální bankou vede k „extrémnímu nedostatku“ deviz. Forward bez směny podkladového aktiva (NDF) předpokládají, že kurz měny v průběhu nadcházejících 12 měsících ztratí dalších 30 % vůči současnému oficiálnímu kurzu na 288:1. Kurz na černém trhu tak pravděpodobně přesáhne 300 nair za dolar.

 

Angola

Měna: kwanza

Angolská kwanza, která je měnou druhého největšího afrického producenta ropy, je vystavena ještě většímu tlaku než nigerijská naira. Angolská vláda v uplynulých dvou letech snižovala dostupnost deviz pro banky a firmy ve snaze zvýšit své devizové rezervy, které vloni spadly na nejnižší úroveň od roku 2011. Centrální banka nechala kwanzu v roce 2015 devalvovat 24 % a v lednu 2016 dalších 15 %. Ani to však patrně nestačí. Překupníci prodávají kwanzu o 136 % dráže, než činí oficiální kurz, který v pátek dosahoval 161 kwanz za dolar.

 

Egypt

Měna: egyptská libra

Schopnost egyptské vlády bránit měnu devizovými rezervami je ochromena již pět let od tzv. Arabského jara, které vedlo k politické nestabilitě, úprku zahraničních investorů ze země a propadu tržeb z turistiky, která patří k největším zdrojům deviz pro tuto africkou zemi. Kurz egyptské libry se od konce roku 2010 propadl o 26 %, avšak nadále zůstává pod tlakem – pouliční směnárníci prodávají dolary za 8,75 egyptských liber, ačkoliv oficiální kurz dosahuje 7,83. Tarek Amer, který se stal guvernérem egyptské centrální banky v listopadu 2015, usiluje o obnovení důvěry v libry vyplácením dlužných peněz investorům do akcií a dluhopisů a omezením některých dovozů.

 

Uzbekistán

Měna: sum

Zpomalení ekonomického růstu v Číně a problémy v Rusku a Kazachstánu, které patří jsou pro Uzbekistán největšími exportními trhy, tvrdě doléhají na tuto středoasijskou ekonomiku. Ačkoliv nízké vnější zadlužení a velké devizové rezervy poskytují uzbekistánské vládě finanční polštář, bude přesto nucena devalvovat kurz uzbeckého sumu o nejméně 15 %, domnívá se vrchní stratég stockholmské společnosti SEB pro rozvíjející se trhy, Per Hammarlund. Kurz na černém trhu dosahuje 5,95 sumu za dolar a více než dvojnásobně překračuje rekordně nízký oficiální kurz ve výši 2,837. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg a Americké obchodní komory v Uzbekistánu. Uzbecká centrální banka nechala směnný kurz v roce 2015 spadnout o 13 %. Pro srovnání: kurz ruského rublu se ve stejném období propadl o 20 % a kurz kazachstánského tenge o 46 %.

 

Tádžikistán

Měna: somoni 

Tádžikistán s osmi miliony obyvateli leží v samotném srdci Střední Asie a sousedí s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem, Čínou a Afghánistánem. Téměř polovina hrubého domácího produktu pochází z peněž posílaných Tádžiky pracujícími v zahraničí, především v Rusku, uvádí Hammarlund. Odhaduje, že kurz tádžické měny somoni vůči ruskému rublu se v následujících měsících propadne o asi 30 %. Tádžická měna v loňském roce ztratila 25 % a oficiální kurz k dolaru nyní činí 7,84:1, zatímco na černém trhu stojí dolar 8,15 somoni. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg a Americké obchodní komory shromážděných v hlavním městě Tádžikistánu Dušanbe.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.