Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

12:46 | wa pe | Diskuze

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř, alespoň jsou o tom přesvědčeni analytici agentury Bloomberg, která přináší celkem osm negativních scénářů, jež by se mohly odehrát v příštím desetiletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Analytici přiznávají, že čím dále do minulosti hledíme, tím obtížnější je přinést pravděpodobnou předpověď. Jejich cílem nyní nebylo pouze odhadnout, které negativní události by mohly ovlivnit nejen trhy v příštím roce, ale také jejich dlouhodobé dopady pro další dekádu. Spíše než vyvolat paniku či přinést přesnou předpověď, by následující scénáře měly vést k zamyšlení nad tím, jak rapidně se dnešní globalizovaný svět mění.

Scénář č. 1 – Donald Trump je podruhé zvolen prezidentem

2018

Prezident Trump se po úspěšném prosazení daňové reformy zaměří na snížení regulací a výrazně navýší výdaje na armádu a infrastrukturu. Zvláštní rada ministerstva spravedlnosti USA pro vyšetřování vazeb prezidenta Donalda Trumpa a jeho prezidentské kampaně k Rusku, Robert Mueller nenachází žádné důkazy, které by přímo vedly osobě prezidenta.

2020

Navzdory nepříznivým výsledkům předvolebních průzkumů Donald Trump obhajuje své prezidentské křeslo proti demokratickým kandidátům Kamale Harrisové a Berniemu Sandersovi.

2021

Trumpovi a republikánům se podaří zrušit Obamacare, nedojde však ke schválení plnohodnotné náhrady. To vede ke zmatkům a dalšímu prodražení zdravotního systému v USA. Trhy reagují výprodeji akcií sektoru zdravotní péče, které společně s vyprcháním efektu fiskálního stimulu vedou k prasknutí investiční bubliny na akciovém trhu. Ekonomika USA míří do hluboké recese.

 

zdroj: Bloomberg

2024

Se slibem zavedení celonárodního programu zdravotní péče je do úřadu prezidenta zvolen známý moderátor Jimmy Kimmel. Státy bývalého jihu jsou i nadále věrné idejím republikánské strany. ve Virginii je zvolen senátorem někdejší poradce Donalda Trumpa Steve Bannon.  Ve velkých městech propukají kvůli systému zdravotní péče pouliční nepokoje.

2028

Tradiční strany v USA jsou v rozkladu poté, co voliči přestali důvěřovat dosavadním politickým elitám a přiklánějí se k protestním hnutím a politikům. V prezidentských volbách se utkají čtyři kandidáti, díky rozpolcené politické scéně však žádný z nich nezíská potřebných 270 hlasů volitelů. Soudní spory ohledně prezidentských voleb se táhnou do roku 2029.

Doporučení investorům

Analytici se domnívají, že v USA hrozí v dalších 12 měsících zvýšená inflace, která bude mít za následek rychlejší utahování měnové politiky centrální banky. Ta může ve výsledku vést k omezení hospodářského růstu. Ve spojení s cyklickými obtížemi ve zdravotním sektoru a chaosem na politické scéně, se tak mohou americká aktiva zdát investorům jako neatraktivní, začnou proto vyvádět svůj kapitál na zahraniční trhy.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Joe Biden v Bílém domě, nerozhodný Kongres a pnutí u republikánů

Ilustrativní obrázek

Nad věcí - Spojené státy budou mít nového prezidenta i nové problémy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen (inflace)Čti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.