Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

12:46 | wa pe | Diskuze

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř, alespoň jsou o tom přesvědčeni analytici agentury Bloomberg, která přináší celkem osm negativních scénářů, jež by se mohly odehrát v příštím desetiletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Analytici přiznávají, že čím dále do minulosti hledíme, tím obtížnější je přinést pravděpodobnou předpověď. Jejich cílem nyní nebylo pouze odhadnout, které negativní události by mohly ovlivnit nejen trhy v příštím roce, ale také jejich dlouhodobé dopady pro další dekádu. Spíše než vyvolat paniku či přinést přesnou předpověď, by následující scénáře měly vést k zamyšlení nad tím, jak rapidně se dnešní globalizovaný svět mění.

Scénář č. 1 – Donald Trump je podruhé zvolen prezidentem

2018

Prezident Trump se po úspěšném prosazení daňové reformy zaměří na snížení regulací a výrazně navýší výdaje na armádu a infrastrukturu. Zvláštní rada ministerstva spravedlnosti USA pro vyšetřování vazeb prezidenta Donalda Trumpa a jeho prezidentské kampaně k Rusku, Robert Mueller nenachází žádné důkazy, které by přímo vedly osobě prezidenta.

2020

Navzdory nepříznivým výsledkům předvolebních průzkumů Donald Trump obhajuje své prezidentské křeslo proti demokratickým kandidátům Kamale Harrisové a Berniemu Sandersovi.

2021

Trumpovi a republikánům se podaří zrušit Obamacare, nedojde však ke schválení plnohodnotné náhrady. To vede ke zmatkům a dalšímu prodražení zdravotního systému v USA. Trhy reagují výprodeji akcií sektoru zdravotní péče, které společně s vyprcháním efektu fiskálního stimulu vedou k prasknutí investiční bubliny na akciovém trhu. Ekonomika USA míří do hluboké recese.

 

zdroj: Bloomberg

2024

Se slibem zavedení celonárodního programu zdravotní péče je do úřadu prezidenta zvolen známý moderátor Jimmy Kimmel. Státy bývalého jihu jsou i nadále věrné idejím republikánské strany. ve Virginii je zvolen senátorem někdejší poradce Donalda Trumpa Steve Bannon.  Ve velkých městech propukají kvůli systému zdravotní péče pouliční nepokoje.

2028

Tradiční strany v USA jsou v rozkladu poté, co voliči přestali důvěřovat dosavadním politickým elitám a přiklánějí se k protestním hnutím a politikům. V prezidentských volbách se utkají čtyři kandidáti, díky rozpolcené politické scéně však žádný z nich nezíská potřebných 270 hlasů volitelů. Soudní spory ohledně prezidentských voleb se táhnou do roku 2029.

Doporučení investorům

Analytici se domnívají, že v USA hrozí v dalších 12 měsících zvýšená inflace, která bude mít za následek rychlejší utahování měnové politiky centrální banky. Ta může ve výsledku vést k omezení hospodářského růstu. Ve spojení s cyklickými obtížemi ve zdravotním sektoru a chaosem na politické scéně, se tak mohou americká aktiva zdát investorům jako neatraktivní, začnou proto vyvádět svůj kapitál na zahraniční trhy.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bezpečnost v on-line prostředí se letos nepatrně zvýšila

Ilustrativní obrázek

Třetinu chráněných území světa ohrožuje lidská činnost

Ilustrativní obrázek

Americké sankce proti Íránu jsou součástí boje, prohlašuje šéf hnutí Hizballáh

Ilustrativní obrázek

Jednání o jaderné dohodě budou pokračovat i bez účasti USA, potvrdili íránští představitelé

Ilustrativní obrázek

Putin o světové ekonomice: Porušování pravidel se stává pravidlem

Ilustrativní obrázek

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizikaČti více
Ilustrativní obrázek

Francouzského růžového vína bude letos nedostatek

Ilustrativní obrázek

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Ilustrativní obrázek

Tesla si nechala z Německa expresně zaslat výrobní roboty pro svou Gigafactory

Ilustrativní obrázek

Bayer v příštím týdnu získá povolení úřadů USA k akvizici Monsanto, informuje agentura Bloomberg

Ilustrativní obrázek

ZTE bude moci dále podnikat. Vláda USA se dohodla s Čínou na kompromisu

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA roste na maximum od března 2015

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.