Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

12:46 | wa pe | Diskuze

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř, alespoň jsou o tom přesvědčeni analytici agentury Bloomberg, která přináší celkem osm negativních scénářů, jež by se mohly odehrát v příštím desetiletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Analytici přiznávají, že čím dále do minulosti hledíme, tím obtížnější je přinést pravděpodobnou předpověď. Jejich cílem nyní nebylo pouze odhadnout, které negativní události by mohly ovlivnit nejen trhy v příštím roce, ale také jejich dlouhodobé dopady pro další dekádu. Spíše než vyvolat paniku či přinést přesnou předpověď, by následující scénáře měly vést k zamyšlení nad tím, jak rapidně se dnešní globalizovaný svět mění.

Scénář č. 1 – Donald Trump je podruhé zvolen prezidentem

2018

Prezident Trump se po úspěšném prosazení daňové reformy zaměří na snížení regulací a výrazně navýší výdaje na armádu a infrastrukturu. Zvláštní rada ministerstva spravedlnosti USA pro vyšetřování vazeb prezidenta Donalda Trumpa a jeho prezidentské kampaně k Rusku, Robert Mueller nenachází žádné důkazy, které by přímo vedly osobě prezidenta.

2020

Navzdory nepříznivým výsledkům předvolebních průzkumů Donald Trump obhajuje své prezidentské křeslo proti demokratickým kandidátům Kamale Harrisové a Berniemu Sandersovi.

2021

Trumpovi a republikánům se podaří zrušit Obamacare, nedojde však ke schválení plnohodnotné náhrady. To vede ke zmatkům a dalšímu prodražení zdravotního systému v USA. Trhy reagují výprodeji akcií sektoru zdravotní péče, které společně s vyprcháním efektu fiskálního stimulu vedou k prasknutí investiční bubliny na akciovém trhu. Ekonomika USA míří do hluboké recese.

 

zdroj: Bloomberg

2024

Se slibem zavedení celonárodního programu zdravotní péče je do úřadu prezidenta zvolen známý moderátor Jimmy Kimmel. Státy bývalého jihu jsou i nadále věrné idejím republikánské strany. ve Virginii je zvolen senátorem někdejší poradce Donalda Trumpa Steve Bannon.  Ve velkých městech propukají kvůli systému zdravotní péče pouliční nepokoje.

2028

Tradiční strany v USA jsou v rozkladu poté, co voliči přestali důvěřovat dosavadním politickým elitám a přiklánějí se k protestním hnutím a politikům. V prezidentských volbách se utkají čtyři kandidáti, díky rozpolcené politické scéně však žádný z nich nezíská potřebných 270 hlasů volitelů. Soudní spory ohledně prezidentských voleb se táhnou do roku 2029.

Doporučení investorům

Analytici se domnívají, že v USA hrozí v dalších 12 měsících zvýšená inflace, která bude mít za následek rychlejší utahování měnové politiky centrální banky. Ta může ve výsledku vést k omezení hospodářského růstu. Ve spojení s cyklickými obtížemi ve zdravotním sektoru a chaosem na politické scéně, se tak mohou americká aktiva zdát investorům jako neatraktivní, začnou proto vyvádět svůj kapitál na zahraniční trhy.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Včerejší debata Johnson vs. Corbyn nepřinesla v podstatě nic nového

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztráty

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tankerČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.