Pesimismus a obavy investorů ohledně růstu světové ekonomiky jsou přehnané, předpovídá HSBC Global Asset Management

12:12 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Daniel Afanador, The World Bank
  • Obavy z recese či medvědího trhu v roce 2019/20 jsou přehnané
  • Zlepšení situace v Číně povede k růstu ekonomik rozvíjejících se zemí
  • Investoři podstupující durační riziko doplácejí na klíčovou inflaci
  • Investoři by měli hledat příležitosti v aktivech s fixním výnosem na vybraných kapitálových trzích

Od počátku roku 2019 prošly investiční trhy silným oživením. Jednou z klíčových událostí pro investory byla změna politiky centrálních bank, které se v čele s americkým Fedem začaly přiklánět k příznivějšímu postoji. Spotřebitelé a podniky tak získali přístup k dostupnějším úvěrům, což podpořilo hospodářský růst. HSBC Global Asset Management zveřejnila pololetní investiční výhled na zbytek roku 2019.

Hlavní témata pro investory v roce 2019:

1. Neopodstatněná pesimistická očekávání

„Myslíme si, že obavy z recese nebo medvědího trhu jsou přehnané, a jako investoři stále zaujímáme pozitivní přístup k riziku. To z důvodu kombinace rozumného růstu na globálních trzích, solidních firemních výsledků a podpůrné politiky,“ říká Joseph Little, Global Chief Strategist v HSBC Global Asset Management.

Vyhlídky recese jsou podle něj spíše rizikem pro rok 2021 a dále. Investoři spravující portfolio s více aktivy by měli hledat příležitosti v aktivech s fixním výnosem na vybraných kapitálových trzích, které nabízejí atraktivní ocenění.

2. Inflace je zanedbané riziko

Druhým tématem je klíčová inflace, která by v blízké době neměla podstatně vzrůst, přestože ceny na trzích jsou nyní nastavené s dlouhodobým očekáváním nízké inflace. Na to doplácejí investoři, kteří podstupují durační riziko a kteří nejsou odměněni za expozici vůči úrokovému riziku. To se podepisuje na vládních dluhopisech.

Extrémní oceňování úrokového rizika negativně ovlivňuje i očekávané výnosy podnikových dluhopisů, což činí tento typ aktiva méně atraktivním.

3. Vzestup na rozvíjejících se trzích

Zdá se, že se hlavně díky zlepšení situace v Číně zotavují i ekonomiky rozvíjejících se zemí. Ocenění řady aktiv na těchto trzích je poměrně atraktivní a mají potenciál překonat tržní očekávání.

 

Rizika růstu globálních trhů – „klíčové momenty“

 

První riziko, na které analytici HSBC upozorňují, je zhoršování růstových trendů oproti jejich očekáváním. To může být způsobeno buď pokračujícím zpomalením americké ekonomiky, čínskou politikou selhávající v podpoře ekonomické aktivity, nebo zhoršením ziskovosti podniků.

Druhé riziko se týká politiky. Pokud by se americké ekonomice podařilo překonat očekávání, došlo by k růstu inflace a reálných úrokových sazeb, a tím pádem by mohlo dojít k návratu k „jestřábímu přístupu“. To by mělo významný dopad na investiční trhy.

Výhled pro globální růst a inflaci

„Navzdory lepšímu výhledu pro zbytek roku 2019 se investoři stále obávají vývoje na globálních trzích. Tento cyklický pesimismus je podle nás přehnaný. Celkově vidíme, že globální ekonomika roste rozumným tempem a mění se pouze růstové faktory. Růst v USA pravděpodobně zpomalí, ale v ostatních ekonomikách se postupně zlepší,“ myslí si Joseph Little.

Globální inflace by se neměla příliš měnit s pár výjimkami na rozvíjejících se trzích. Růst ceny ropy bude koncem roku 2019 tlačit na zvyšování základních sazeb, ale jádrová inflace pravděpodobně zůstane utlumená vzhledem k tomu, že výhled růstu není dostatečně silný na to, aby v letošním roce vytvořil významné, robustní cenové tlaky.

Spojené státy

USA nevykazují výrazné nerovnováhy, které by mohly vyvolat recesi. Spotřebitelské výdaje jsou podpořeny situací na trhu práce a realitní trh nevykazuje známky přehřátí. Riziko představuje poměrně vysoká úroveň podnikových dluhů, se kterou ale současná politika USA počítá. Co by se mohlo změnit, jsou růstové faktory. V současné době dosahuje HSBC Nowcast (nástroj k měření ekonomické aktivity v reálném čase využívající „big data“) v USA hodnot kolem 3 % – nad trendem a výše než letošní minimum 2 %.

Posíléní ekonomiky díky loňskému snížení daní pomalu vyprchá a americkou ekonomiku zasáhne zpožděný dopad zvýšených sazeb fondů Fedu v letech 2017 a 2018, který zapříčiní zmírnění ekonomického růstu. I přesto HSBC Global Asset Management neočekává, že tempo růstu klesne pod 2 %, a to i díky stále mírně akomodativní měnové politice.

Úrokový diferenciál mluví i nadále ve prospěch amerického dolaru ve srovnání s eurem a japonským jenem. Pokud se tržní očekávání snížení sazeb Fedu ukážou jako neopodstatněná, hodnota dolaru by opět mohla vzrůst. Když nedojde k nějakému velkému makroekonomickému šoku, dolar by neměl zaznamenat výraznější pohyb.

Čína

Mimo hranice Spojených států předpokládá HSBC Global Asset Management, že další velké světové ekonomiky v čele s Čínou zažijí stabilní nebo zvyšující se růst. Uvolnění činské politiky od poloviny roku 2018 přispělo k růstu na globálních trzích. Data o dovozu naznačují, že čínská domácí poptávka se pomalu zotavuje z propadu minulých let, což by mohlo podpořit i ostatní ekonomiky.

Eurozóna

„Růst v eurozóně zůstává utlumenější. Stabilní trh práce, odolný sektor služeb a akomodativní politika však znamenají, že růst v eurozóně se bude pohybovat kolem současného trendu díky tomu, že výrobní sektor těží z lepších podmínek v Číně,“ uzavírá Joseph Little

 

Zdroj:Dominik Ježek, Michal Vlasák, Adéla Haraštová, HSBC
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza zahajuje pondělní obchodování poklesy

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabovaly, Austrálie posílila o 7 %

Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.