Pegas Nonwovens v roce 2018 dividendu nevyplatí. Co v budoucnu?

12:23 | Redakce W4T | Diskuze

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v roce 2018 dividendu podle dostupných informací nevyplatí. Jaký dividendový potenciál má do budoucna?

Ilustrativní obrázek
Foto: Pegas Nonwovens

V minulých dílech našeho dividendového seriálu jsme vám přinesli podrobné informace o dividendách a dividendové politice společností z indexu PX. Poté jsme se rozhodli podívat na dividendový potenciál zbývajících dvou společností v indexu PX – CME a dnes Pegasu.

Pegas Nonwovens: Dividendová stálice nyní snižuje dluh a investuje

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vstoupil na pražskou burzu v roce 2006 a dividendu poprvé vyplatil v roce 2007. Od té doby Pegas uplatňoval mírně progresivní dividendovou politiku (tj. stabilní nebo mírně vyšší dividenda). Vysloužil si tak pověst stabilního dividendového titulu. V průběhu let však kvůli organickému růstu narůstalo zadlužení Pegasu (poměr čistého dluhu vůči zisku EBITDA činil na konci roku 4,4).

Vývoj dividend společnosti Pegas Nonwovens

V roce 2017 se majoritním akcionářem s téměř 90% podílem stala společnost R2G, která spravuje investice rodin Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Ta rozhodla o přerušení výplaty dividendy.

„Vzhledem ke stávající úrovni čistého dluhu a s cílem posílit finanční stabilitu Společnosti a kumulovat zdroje k dlouhodobému růstu, navrhne představenstvo valné hromadě nevyplatit dividendu za rok 2017,“ uvedl Pegas ve výroční zprávě za rok 2017.

Investiční ředitel R2G Jakub Dyba v rozhovoru ze září 2017 k dividendové politice řekl: „Pegas by se podle nás měl soustředit na hromadění hotovosti, kterou pak použije pro svůj budoucí růst.“

V květnu 2018 společnost R2G koupila dalšího producenta netkaných textilií, společnost First Quality Nonwovens. Hospodářské noviny tehdy uvedly, že "z FQN a Pegasu vznikne nový společný podnik PFNonwovens." Právě přes společnost PFNonwovens skupina R2G koupila FQN.

S ohledem na poslední akviziční zprávy je tak vysoce pravděpodobné, že dividenda nebude v dohledné době prioritou a investoři s fokusem na dividendu se tak budou muset porozhlédnout jinde.

„Pro majoritního akcionáře aktuálně není dividenda prioritou, což jeho představitelé naznačovali již v průběhu loňského roku a letošní potvrzení dividendu nevyplatit tak nebylo pro trhy překvapením. Strategií nového vlastníka Pegasu je nyní spíše kumulovat hotovost pro budoucí investiční projekty či případné potenciální akviziční příležitosti. Jak s ohledem na pokračující zvýšenou investiční aktivitu i v příštím roce v souvislosti s výstavbou tuzemské semikomerční linky, tak v kontextu možného odkupu a stažení akcií Pegasu z burzy, je výplata dividendy zastřena nejistotou i v příštím roce a ve střednědobém horizontu. Proto v našich aktuálních predikcích ustupujeme od výhledu dividend a s jejich výplatou nepočítáme,“ říká Fio banky analytik Jan Raška.

Zdroj:Jan Tománek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.