Party s dluhopisy je u konce, tvrdí analytici z Deutsche Bank

13:57 | Ne Ro | Diskuze

Globální ekonomika dosáhla inflexního bodu, stojí v pátečním reportu analytiků Deutsche Bank. Téměř tři a půl desetiletí trvající rally na dluhopisech je zdá se být u konce, což může tvůrcům politik i ekonomům přinést výraznou kocovinu.

Foto: Metropolico.org

 

Ve výroční studii banky, týkající se dlouhodobé návratnosti investic, se praví, že nás čeká přetvoření světového pořádku, jenž určoval ekonomiku, politiku, ceny investic atp. od roku 1980 do současnosti. Od roku 1980 dominovala světové ekonomice globalizace a masivní demografické změny, které jí také pomohly patřičně nastavit vývoj investic. Nyní se však toto období přiblížilo svému konci, uvádějí bankovní analytici, což znamená, že změna v ekonomice, politice či politikách i v investičních trendech teď už na sebe nenechá dlouho čekat. Extrapolace uvažovaných 35 let přitom bude vysoce nebezpečnou záležitostí jak pro tvůrce politik, tak i pro investory. Je totiž pravděpodobné, že příštích 35 let od nynějška se od těch 35 již uplynulých bude výrazně lišit.

Zdroj: Deutsche Bank, Global Financial Data

Výnosy z USA dluhopisů (TMUBMUSD10Y) zůstávají na svých historických minimech. Tedy, přesněji řečeno, v pátek poskočily na svou dosud nejvyšší úroveň od červnového Brexitu, pravděpodobně naznačující blížící se zvýšení úrokových sazeb v USA. Výnosy z vládních dluhopisů se - po sérií stimulů centrálních bank - obecně po celém světě drží v rekordně minimálních hodnotách; některé vykazují dokonce negativní výnosy. Analytici upozorňují, že tvůrcům monetárních politik zkrátka po dlouhých letech palby nyní dochází munice. Do pohybu se také dal i silný odpor proti dalším úsporným opatřením a stagnujícím mzdám, což může vzedmout vlnu protekcionismu.

Analytici vykreslili dva pravděpodobné scénáře, z nichž ani jeden není stran dluhopisů růžový:

 

Lepší scénář

V rámci nejlepšího reálného scénáře pro zachování finanční stability v budoucích letech či v následujících desetiletích lze počítat s tím, že se držitelé dluhopisů nevystříhají nového, upraveného střihu či přistřižení během několika následujících let či spíše několika desetiletí. Nejlepším historickým příkladem něčeho podobného může být období po 2. světové válce, během něhož se vládní dluh pohyboval na podobné úrovni, jako je tomu dnes. Během následujících 35 let úspěšně erodoval, a to skrze dlouhé období, v němž nominální HDP byl nápadně vyšší, než výnosy z dluhopisů.

Čtyři dlouhá desetiletí, až do roku 1980, pak znamenala obecně velice špatné reálné zisky ve formě fixních příjmů.  Tyto enormně negativní zisky se z velké části vyskytovaly bez defaultů a byly pro investory strašné. Nicméně zjevně pomohly resetovat finanční systém, který vykazoval až přespříliš pákových efektů. Pro docílení podobného efektu je však zapotřebí finančních represí a možná zvrácení globalizačních trendů, které byly vybudovány ještě před 1. světovou válkou. Dříve totiž existovaly zásadní omezení globálního proudění kapitálu, což umožňovalo zachytit peníze v zemích a umožnit jejich nasměrování do investic v rámci tuzemska, například pokrýt jimi velkou dluhovou zátěž.

Podobný scénář se jeví mnohému současnému pozorovateli roku 2016 nevídaným, je však nasnadě, že podobná restrikční opatření budou v té či oné formě součástí budoucího scénáře. V jistých ohledech se tak koneckonců již stalo, když finanční regulace povzbudila bankovní a pojišťovací instituce i penzijní fondy, aby nakoupily tuzemské dluhopisy z jiných důvodů než cenových. Podobný trend bude muset pokračovat i do budoucna. Možná to bude obtížnější v dnešním provázaném světě omezit mezinárodní toky kapitálu, než tomu bylo v období bezprostředně následujícím po druhé světové válce. Zmírňujícím opatřením budiž dlouhé mezidobí tištění peněz a nákupu dluhopisů, které vyústí v uvědomění, že za stávajícího nastavení systému není před dluhem kam utéci.

 

Drsnější scénář

Opravdové, nefalšované riziko spočívá ve vyústění v situaci, v níž velké země nebudou schopny dostát svým dluhovým závazkům. Podobný scénář lze očekávat například v Evropě, třeba v důsledku zvolené politiky některých zemí, jež by se rozhodly opustit jednotnou měnu.

Tento scénář by s sebou nesl obrovské ztráty na trhu s vládními dluhopisy a řadu dalších problémů. Závěrem je třeba podotknout, že vládní dluhopisy budou patřit mezi poražené v obou výše nastíněných scénářích, nicméně poslední scénář by měl celkově vysoce negativní dopad na dotčenou ekonomiku, která by jej prodělala.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Silná čínská data zintenzivňují tlak na dluhopisové trhy

Ilustrativní obrázek

Bank of Japan letos nezačne s utahováním své měnové politiky, shodují se ekonomové

Ilustrativní obrázek

Americké ministerstvo financí chystá na letošek dluhopisy až do bilionu dolarů

Ilustrativní obrázek

Fitch potvrdil rating pro dluhopisy GE

Ilustrativní obrázek

Čínská ratingová agentura Dagong snížila rating amerických dluhopisů z A- na BBB+

Ilustrativní obrázek

Evropská centrální banka začíná trhy připravovat na změny ve své měnové politiceČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy přečkají víkend na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Uplynulý týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, ekonomika USA, Fortuna, ČEZ, Moneta a politika

Ilustrativní obrázek

Turecko schválilo rozšíření plynovodu TurkStream

Ilustrativní obrázek

Deset nejlepších technologických akcií v žebříčku Thomson Reuters

Ilustrativní obrázek

Ne všichni analytici jsou o akcii Chipotle přesvědčeni

Ilustrativní obrázek

Akcie Bank of New York Mellon dnes obdržely dvě protichůdná doporučení

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.