Paralelní světy by mohly vyřešit jednu z velkých fyzikálních záhad

09:37 | Ne Ro | 2 komentáře / 2 nové

Černé díry byly po dlouhou dobu prezentovány jakožto něco, co popírá naše současné chápání fyziky a jejích zákonitostí. Nyní se zdá, že zapojení teorie paralelních světů nabízí vysvětlení, které se navíc jeví přesvědčivě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Černé díry a odhalení

Černé díry jsou zdrojem velkých problémů, pokud jde o snahu o lepší pochopení fyziky. Buďto mohou studenta zničit informací, která je v rozporu s tím, co ví o kvantové mechanice, anebo zdánlivě ignorují Einsteinovu teorii relativity. Někteří z vědců se ale domnívají, že pro lepší pochopení celé situace se vyplatí použít teorii paralelních světů. Ta tvrdí, že každý možný výsledek určité kvantové události putuje do svého vlastního odděleného světa. Tým vědců z California Institute of Technology, vedený Seanem Carrollem, je přesvědčen o tom, že podobná interpretace by mohla vysvětlit rozporuplnosti, související s černými dírami. Myslí si, že všeobecná relativita platí v rámci každého jednoho možného světa, informace se ovšem uchovává napříč celou globální vlnovou funkcí; pokud ne v jednotlivých větvích.

Mnoho světů

Aidan Chatwin-Davies, jeden z členů Carrollova týmu, přiznává, že někteří z vědců už v minulosti navrhovali aplikovat teorii mnoha světů, též známou jakožto Everettian, na informační problém s černými dírami. Podle Chatwina-Daviese je ale jejich tým první, kdo takovou perspektivu jasně pojmenovává. Navíc se pokusili učinit konkrétní výpočty s cílem matematicky vyjasnit dosud abstraktní pojmy.

Předchozí pokusy totiž považovaly výroky obecné relativity a kvantové mechaniky za aplikovatelné na jeden konkrétní svět, zdůrazňuje Yasunori Nomura, profesor fyziky na University of California v Berkeley. Přístup Carrollových vědců je však odlišný - obě tyto veličiny odděluje. Kvantová mechanika umožňuje, aby byl kvantový stav v "superpozici" mnoha klasických světů. Výroky kvantové mechaniky se vztahují na všechny tyto mnohé světy jakožto celek, zatímco výroky všeobecné relativity jen na každý z těchto světů.

Tento úhel pohledu je důležitý, poněvadž by mohl případně lépe objasnit podstatu gravitace a časoprostoru. Nomura tvrdí, že uvedené ideje mají širší souvislost s tím, jak na fundamentální úrovni funguje kvantová gravitace, především pak ve vztahu ke vzniku vesmíru.

Chatwin-Davies vysvětluje, že k tomu, abychom pochopili černé díry, potřebujeme jak všeobecnou relativitu, tak i kvantovou mechaniku. Jsou totiž dobrým výchozím bodem k otestování idejí, týkajících se kvantové gravitace. Kdybychom skutečně pochopili, jak lze popsat černé díry, pak bychom udělali obří krok k tomu, abychom uměli popsat kvantovou gravitaci ve její všeobecné šíři.

Vědci Carrollova týmu se pokusili najít nový způsob, jak zodpovědět palčivé otázky související s černými dírami, a to za pomoci teorie mnoha světů. Ve svém výzkumu budou dál pokračovat ve snaze, že se jim podaří přinést další relevantní informace o uspořádání našeho vesmíru, čímž by se vyplnila další ze znalostních mezer lidstva.

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Fantasii a nakonec i ,,realitě,, se meze nekladou.

Spousta fantasií minulých století byla dnes technikou překonána a tak to zřejmě bude i s našimi fantasiemi.

A proto miluji slovo MOŽNÁ a vesmíru/kosmu říkám INFINICHAOS!
Vzhledem k tomu, že my všichni ,a všechno kolem nás, je v podstatě shluk částic a energie, nemusí být tato teorie úplně lichá. Mnoho na sobě nezávislých existujících světů, sice skutečných ovšem existujících jakoby na "jiné vlnové délce" tudíž pro nás nedetekovatelné, avšak pro vesmír jako celek energeticky významné, by mohli možná vysvětlit i neustále se zrychlující rozpínání vesmíru. Takže ta takzvaná temná hmota, kterou stále nemůžeme vidět ani změřit, by teoreticky mohli nahradit paralelní světy. A nebo je taky všechno úplně jinak :-)
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos hodlá rozšířit své vesmírné projekty v rámci Blue Origin

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Jak si budou kosmonauti ve vesmíru pěstovat zeleninu

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence umí vytvářet herní úrovně ve videohrách. Od těch vytvořených lidmi je nerozpoznáte

Ilustrativní obrázek

Umělé inteligence se ještě 100 let bát nemusíme, říká teoretický fyzik a futurolog Michio Kaku. Co očekává od budoucnosti?Čti více
Ilustrativní obrázek

Euro odepsalo dnešní zisky během tiskové konference prezidenta ECB

Ilustrativní obrázek

Vývoj měnových párů: Euro oslabuje o 0,05 % na EUR/CZK 25,83

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-0,63 %), měď (+0,97 %), pšenice (+0,71 %)

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. prosinci poklesly méně, než se očekávalo

Ilustrativní obrázek

UniCredit doporučuje spekulovat do konce roku na oslabení koruny

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (1,12 %), Zemní plyn (-1,47 %), Měď (+1,36 %), Stříbro (1,22 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.