Paradoxy

08:52 | Redakce W4T | Diskuze

Finanční trhy aktuálně žijí situací v Turecku. Tamější triumvirát prezident – premiér – centrální banka hledá řešení probíhající krize. Byť ji vystupňovala rozmíška s USA, jejím prapůvodem je nestabilita hospodářství závislého na zahraničním financování.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Napětí se rozšířilo i na západní trhy. V USA tak akciové indexy ztrácely. Zajímavým faktem nicméně je, že se dařilo některým technologickým jménům. Apple a Amazon zavřely v plusu, dlouhou dobu se ziskem obchodoval i Facebook.

Už v únoru jsme byli svědky situace, kdy napětí na trzích vedlo k rotaci investorů směrem k růstovým technologickým titulům. Jedná se o poněkud paradoxní úkaz ve vztahu k teorii a historii. V jejich rámci totiž zpravidla v obdobích strachu dochází u akcií k preferenci „držáků“, tedy společností, které ustojí případné ekonomické zpomalení snáze. Mezi ně se řadí telekomunikace, distributoři energie či výrobci zboží běžné spotřeby (plenky, zubní pasta).

Poslední zkušenosti teorii nabourávají, když se nezřídka investoři přesunou k růstovějším titulům. Trochu paradox.

Samozřejmě se nabízí otázka, zda turecké problémy mohou spustit řetězovou reakci problémů. Na jedné straně je výhodou proti asijské krizi z konce minulého století, že závislost na zahraničním kapitálu ve většině rozvíjejících se ekonomik poklesla. Na druhou stranu je finanční krize vždy krizí důvěry. Pokud investoři budou věřit v šíření problémů, upraví své chování a spustí lavinu sebenaplňujících se očekávání. Jinými slovy si tak na sebe krizi přivolají snahou ochránit se před ní. Trochu paradox.

Zdroj:Jan Šumbera, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.