Pandemie a těžké otázky

14:14 | A O | Diskuze

Podle některých názorů jsou současná opatření namířená proti šíření COVID-19 naprosto přehnaná.

Ilustrativní obrázek
Foto: The Freelens

Podle některých názorů jsou současná opatření namířená proti šíření COVID-19 naprosto přehnaná. Jiní se zase domnívají, že pokud bychom se nesnažili minimalizovat počet úmrtí, jednali bychom jako barbaři. Ti první například tvrdí, že v současné době na záchranu jednoho lidského života dáváme efektivně částky, které by jinak byly nemyslitelné. Celkové škody způsobené restrikcemi jsou pak podle nich větší než škody, které by napáchal koronavirus bez restrikcí. Druhá skupina namítá například to, že již nyní jsou zdravotníci vystaveni obrovskému riziku a jiný než současný postup by byl nelidský.

Jemima Kelly poukazuje na FTAlphaville na článek v The New York Times, ve kterém kardiolog Harlan Krumholz zmiňuje jednu překvapivou věc. V posledních dnech znatelně klesl počet lidí, kteří jsou do nemocnic přijímáni s infarkty. Platí to v USA, ale třeba i ve Španělsku. Podle lékaře je možné, že restrikce vedly k omezení některých faktorů, které infarkt vyvolávají, včetně přejídání se či nadměrné spotřeby alkoholu. Kelly ale pochybuje o tom, že by k něčemu takovému docházelo, a naopak poukazuje na rostoucí míru stresu vyvolávaného epidemií samotnou či třeba tím, kolik lidí přichází o pracovní místo. 


Krumholz zmiňuje i druhou možnost, podle které se lidé obávají nákazy v nemocnici a tudíž se jí vyhýbají. Kelly ale dodává, že pokud má někdo infarkt, koronavirus jej zřejmě od návštěvy nemocnice neodradí. A i kdyby k tomu v některých případech docházelo, nevysvětlí to 40% pokles případů infarktu, o kterém hovoří NYT v souvislosti se Španělskem. Kelly tak uvádí další možnost:

Koronavirus přivádí do nemocnic ty, kteří by v dohledné době dostali infarkt. Tímto tématem se zabývá David Spiegelhalter, který dříve působil jako prezident britské Royal Statistical Society. Podle jeho zjištění se riziko nakažení koronavirem odvíjí od podobných faktorů, které obecně zvyšují pravděpodobnost úmrtí v následujícím roce. Kelly píše, že to je významný rozdíl od jiných pandemií a Spiegelhalterovy závěry mohou být v souladu s tím, že na COVID-19 umírají zejména starší lidé.  

Podobné závěry by mohly vést k závěru, že současné snahy o potlačení pandemie jsou skutečně přehnané. Nicméně stále tu je řada argumentů pro, včetně potřeby chránit ty, kteří pracují v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Kelly pak vypráví jeden příběh, který je podle ní pro současnou diskusi také relevantní. Lidé z jedné vesnice ležící u velké řeky si jednoho dne všimnou, že řeka přináší děti, které se všemožně snaží udržet nad hladinou. Lidé jim začnou pomáhat, ale objevují se další a další. Jeden z mužů se pak záhy otočí a odchází pryč. Ostatní se jej pobouřeně ptají, jak může odejít, když ve vodě je ještě tolik dětí. On odpoví, že jde zjistit, co se to vlastně proti proudu řeky děje.

Kelly dodává, že „u koronaviru je to obráceně“. Nyní totiž musíme jít do budoucnosti a snažit se odhadnout, jaké škody restrikce vyvolají. Ale stejně tak musíme přemýšlet o tom, jaké škody ve společnosti by napáchalo to, kdybychom se otočili zády k těm, kteří jsou infekcí ohroženi nejvíce s tím, že pro to máme racionální důvody. Zachrání ten muž, který přestal vytahovat děti z vody, nakonec více životů? Je pro své chování větším hrdinou, nebo naše lidskost velí, abychom zachránili hlavně ty, kteří jsou přímo před námi? Podobné těžké otázky musíme v té či oné formě nyní řešit.

Zdroj: FTAlphaville

Zdroj:Patria Finance
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Pořizujete klimatizaci? Podle čeho a jakou vybrat?

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 4.6.2020

Ilustrativní obrázek

GLS podporuje začínající podnikatelky v e-commerce

Ilustrativní obrázek

FedEx zvyšuje své ceny a přidává příplatky v reakci na dopady pandemie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k průměrné mzděČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.