Pamětní eurobankovka s portrétem Karla Gotta se stává sběratelským hitem, její cena letí strmě vzhůru

10:27 | B Z | Diskuze

Ještě se ani nezačala prodávat, a její cena se už mezi sběrateli vyšplhala do astronomických výšin. Na jednom z českých aukčních portálů se cena dostala na 5000,- Kč, další zahraniční aukční web ji dokonce nabízí za částku převyšující šest tisíc korun. Přitom počáteční prodejní cena bude pouhých 50,- Kč.

Ilustrativní obrázek
Foto: Martin Moc

Unikátní suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta se začne prodávat přesně v den zpěvákových 80. narozenin, v neděli 14. července 2019 od 9 hodin ráno v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17, Praha 1. Bankovka bude mít nominální hodnotu nula euro a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Současně půjde o jedinou existující bankovku na světě s vyobrazením Karla Gotta.

Prodej pamětních euro bankovek s motivem Mistra se v prodejně Supraphonu uskuteční prostřednictvím dvou instalovaných speciálních výdejních automatů, do kterých bude možné vhodit mince v hodnotě 10, 20 a 50 Kč. Vzhledem k nízkému celkovému nákladu a velkému zájmu veřejnosti očekávají organizátoři tvoření fronty zájemců od brzkých ranních hodin a rychlé vyprodání celé emise bankovek. Předpokládají, že bankovku si přijedou do Prahy koupit lidé z různých koutů České republiky, ale i ze zahraničí.

Do prodeje půjde také symbolická série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s exkluzivním boxem 15 CD Karel Gott - Singly (s žádanými nízkými čísly bankovek).

V rámci České republiky zatím bylo realizováno několik emisí suvenýrových eurobankovek, konkrétně s motivy Pražského hradu a ZOO Liberec. Bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Podobný osud určitě čeká i pamětní bankovku s vyobrazením Karla Gotta. Při podobně lákavých motivech se nezřídka stává, že cena bankovky dokáže mezi sběrateli následně velmi výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla cena z původních 2,- € i na více než 100,- € za kus.

"Vzhledem k tomu, že o bankovku s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí, především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku, nikdo z jeho skalních fanoušků si nechce nechat ujít toto limitované vydání a cena určitě poroste ještě výše, jak už je nyní patrné z aukčních portálů," říká Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, jež pamětní eurobankovky vyrábí.

Jak dodal, samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné oběžné eurobankovky. Ostatně i koncept suvenýrových eurobankovek pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej tam vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy. 

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky se nepřijímají žádné rezervace a není možný ani výběr konkrétního čísla.

Dobrý osud předpovídá bankovce s vyobrazením Mistra i oslovený expert na mince a bankovky, autor odborného katalogu českých a slovenských bankovek Radim Václavík z numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič: "Suvenýrové eurobankovky jsou v Čechách zatím v počátcích, ale třeba na Slovensku jde o obrovský fenomén s širokou sběratelskou základnou. Bankovku s Karlem Gottem vnímám jako průlomovou emisi. Kouzelný je také fakt, že bankovku s tímto motivem nikdo nečekal. Přichází jako blesk z čistého nebe. Vyzdvihnout musím i jméno jejího autora. Portrét Mistra nakreslil podle fotografické předlohy jeden z nejtalentovanějších světových výtvarníků se specializací na bankovky, Slovák Matej Gábriš."  

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

5 důvodů, proč je dobré mít u sebe hotovost

Ilustrativní obrázek

V novém roce s čistým finančním štítem

Ilustrativní obrázek

Mileniálové nemají peníze. Jinak by utráceli stejně jako předchozí generace

Kterých chyb se při nakládání s penězi bohatí lidé nedopouští?

Venezuelský prezident Nicolás Maduro odložil zrušení platnosti nejvyšší bankovky v oběhu

Soudce federálního soudu USA rozhodl, že bitcoiny jsou penízeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Pražská burza oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.